Si ditë pushimi gatuani hasude me arra..

Përbërësit: 300 gr niseshte 300 gr sheqer 500 ml ujë 100 gr gjalpë Përgatitja: 1.Hedhim sheqerin në një tenxhere dhe e trazojmë atë derisa të karamelizohet. 2.Më pas e shuajmë shumë pak me ujë dhe i ...

Si të përgatisni “Bukën kurative”

Po ju njohim me recetën e “Bukës kurative”.Ajo  ndihmon në forcimin e imunitetit të fëmijëve, të moshuarve si dhe për ata që kanë kaluar një operacion. Gjithashtu shumë e shijshme dhe plo...

Skuqeni djathin me këto dy 2 përbërës shtesë

Skuqeni djathin me këto 2 përbërës dhe do të provoni thjesht një shije fantastike. Përgatitja e tij ju merr më pak kohë nga sa mund të mendoni.   Përbërësit: 120 gr djathë 50 gr miell ½ limon Vaj për...

Receta e ditës/ Akullore shtëpie me çokollatë

Përbërësit: 500 ml qumësht 150 gr sheqer 2 lugë gjelle sheqer pluhur 50 gr çokollatë të zezë 50 gr çokokrem 20 gr kakao pluhur 3 vezë pak aromë vanilje  Përgatitja: Si  fillim duhet të gjejmë një enë...

Recetë /Gjellë me kërpudha dhe lëng mishi

Përbërësit: 7 kërpudha te freskëta 1 lugë vaj ulliri 2 lugë gjalpë 2 lugë miell Një kub koncentratë viçi 1 filxhan qumësht kripë erëza piper për shije Përgatitja: Shpëlajini kërpudhat, pastaj thajini...

Çfarë ushqimi të konsumoni në punë ?

Të hash vaktin e plotë drekës teksa punon,  mund të jetë e vështirë për shkak të orarit, megjithatë nuk duhet lënë pas dore. Sallatrat janë gjithmonë të pranueshme, nuk kërkojnë kohë dhe as shumë shp...

Receta – Lëng kockash me perime

Përbërësit 1kg kocka vici ose pule 1 karrotë te madhe te qëruar dhe te prere 2 kërcej seleni te prere ne kubike 1 qepe mesatare te verdhe te prere ne copa te mëdha 2 gjethe te mëdha dafine 10 dege ma...

Recetë/Mini briosha

 Përbërësit: 1 gotë qumësht 1 filxhan çaji vaj 2 vezë 1 lugë gjelle maja 1 lugë kripë 3 lugë sheqer 3-4 gota miell gjalpë Mbushjen mund ta bëni sipas dëshirës. Përgatitja: Në fillim e tresim majanë n...

Pastë rulo e mbushur me krem dhe banane

Për rulon: 1 litër qumësht 1 gotë miell 3 lugë gjelle kakao vanilje 1 lugë gjalp të shkrirë 1 gotë sheqer Për mbushjen: 1 paketë krem pastiçerie 3 banane 1 gotë qumësht për zbukurim grimca arre kokos...

Recetë/Revani me sherbet dhe arrë kokosi

Për revaninë – 3 vezë – 1 gotë sheqer – 1 gotë kos – 2 gota miell – 1 lugë vanilje – 1 lugë sode buke – 2 filxhanë vaj Për sherbetin; – 3 gota ujë – 3 gota sheqer – gjysmë kokërr lëng limoni Në filli...