8 zgjedhjet më të mira për mëngjes

Kos i bërë vetë, tërshërë, fara lini, fruta pylli, 1 lugë mjaltë, pak kanellë “Ky mëngjes është i përshtatshëm për të gjithë ata që duan të kontrollojne peshën dhe metabolizmin e yndyrnave dhe sheqer...

Sallata Antidot, recetë kundra kalorive

  Sallata Antidot është një sallatë me vlera detoksifikuese. Nëse e keni tepruar me yndyrë, ëmbëlsira bëni mirë që të konsumoni këtë sallatë. Ja si përgatitet Përbërësit 2 kupa lakër të bardhë +...

Recetat e ‘Gjumit të ëmbël’

Nëse keni probleme me gjumin specialistët rekomandojnë disa ushqime që do ju vinë në ndihmë. Ndër to janë : qershitë, bananet, tërshëra, karbohidratet (te kontrolluara, pa e tepruar),qumësht. Në tjet...

Ja si bëhet glikoja e shalqinit

Përbërësit: 1 kg lëkurë shalqini 1 kg sheqer 1 paketë vaniljë 1 lëng limoni Gëlqere të pastër Për të gjithë ju që e pëlqeni glikon e shalqinit, ajo bëhet fare thjeshtë. Për të përgatitur këtë gliko d...

Ëmbëlsira për sot është Ashurja

Si fillim, vendosim rrushin e thatë për rreth 15 minuta në një tas të vogël me ujë të ngrohtë në mënyrë që të zbutet. Lajmë mirë grurin dhe e ziejmë në zjarr të avashëm me rreth 2-2.5l ujë derisa të ...