Aktiviteti fizik ndikon në gjendjen tuaj shpirtërore

  Aktiviteti fizik nuk ndikon vetëm në mirëqënien tuaj fizike, por edhe në atë shpirtërore,psikologjike. Një nga mënyrat për të zbuluar  nëse jeni të stresuar është edhe mënyra e të ecurit. Në b...

“Neglizhenca është vrasësja më dinake”

  Kanceri i qafës së mitrës është një ndër tumoret e shpeshta që po rrezikon shëndetin e gruas edhe në vendin tonë. Bluzat e bardha vënë në dukje faktin se shpesh herë neglizhenca në kryerjen e ...

4 këshilla nëse ndiheni të lodhur

Oraret e gjata të punës, i ftohti i stinës si dhe shumë angazhime të tjera ju bëjnë të ndiheni të lodhur.  Ju sjellim 4 këshilla sesi të ndiheni  më energjik. Konsumoni një drekë të lehtë Hani diçka ...

Si të ulni temperaturën pa përdorur ilaçe ?

  Stina e dimrit shoqërohet me viroza të shumta, duke shkaktuar kështu edhe temperaturë në trup. Do t’ju sjellim dy metoda sesi të ulni temperaturën trupore. Por nëse temperatura ju zgjat ...

Arsyet se pse duhet të hani vezë të zier

Vezët janë një ushqim i shëndetshëm të cilat këshillohen të jenë në menunë tuaj ditore . Ja disa nga përfitimet që sjell ajo: Përmirëson nivelet e kolesterolit Studimet tregojnë se vezët mund të përm...

Si të kujdesemi për lëkurën e bebeve ?

  Kini kujdes motin Foshnjat mund të ekspozohen në dritën e diellit pas muajit të gjashtë. Në dimër, moti i thatë mund të dëmtojë lëkurën e foshnjës prandaj keni kujdes hidratimin e saj. Koha pë...

Si të keni një plakje të shëndetshme ?

    Kur përmendet fjala plakje nuk mendon gjë tjetër veçse sëmundje, dhimbje që nuk dinë të pushojnë , vizita të pafundme te mjeku dhe plot ankesa. Sipas  Dr. Zeki Yenidünya plakja nuk ësht...

Fruti që ju qetëson nervat dhe përmirëson humorin

  Ndodh që përjetoni zënka të ndryshme dhe humori juaj prishet. Megjithatë edhe per këtë ka një zgjidhje, një nga këto janë frutat. Ngrënia e bananeve është “ilaçi” kundër depresionit si dhe qet...

Çfarë thonë shkencëtarët për djathin ?

Përveç te mirave që ishin të njohura deri sot, shkencëtarët kanë gjetur edhe një të mirë tjetër të djathit. Ekspertët e Universitetit të Michiganit,thonë  se përbërësit e djathit sulmojnë dhe vrasin ...