Panxhari i kuq, perim dhe pije plot vlera

Panxhari është një nga perimet më të shëndetshme në botë, është i pasur me Vitaminë C. Ai përmban vitaminë A, hekur, kalcium, acid folik dhe janë gjithashtu një burim i mirë i potasiumit, magnezit dh...

Dridhja e syrit, si ta hiqni këtë shqetësim

Një sy që pulson mund të japë një ndjesi tepër irrituese, por fatmirësisht dridhja nuk është e dhimbshme dhe shumë rrallë është sinonim i një shqetësimi. Ajo shkaktohet nga mbi-stimulimi i muskujve t...

Pse na flihet pas një vakti të bollshëm?

Pas një vakti të mirë e të bollshëm njeriu bëhet më përtac dhe gjumash. Një studim amerikan tregon se edhe insektet flenë më gjatë pas ushqimit. Shkencëtarët e Institutit hulumtues “Scripps” në SHBA ...

Pas orës 19:00 mos konsumoni këto ushqime

Ushqimet që konsumojmë gjatë ditës janë të rëndësishme, por kujdes të madh duhet te bëjmë me ushqimet që konsumojmë para se të flemë. Çdo njeri duhet të hajë kafshatën e fundit të paktën tri-katër or...

Një orë më pak dritë, të dielën ndryshon ora

Ndryshimi i orës do të ndodh të dielën e fundit të tetorit. Në datën 29 tetor akrepat e orës do të spostohen me 60 minuta mbrapa, duke na lejuar kështu që të flemë një orë më shumë. Lëvizja e akrepav...

Uthulla e mollës, kuruese e plot 15 sëmundjeve

Uthulla e mollës konsiderohet mrekulli për shërimin e shumë sëmundjeve. Ajo ka përfitime të mëdha shëndetësore, ndaj më poshtë do të lexoni disa nga problemet që mund t’i tejkaloni duke përdorur uthu...

Ju bien flokët? Me këto 5 ushqime mund ta parandaloni

Rënia e flokëve është e pashmangshme, sidomos në stinën e vjeshtës.Për të parandaluar një gjë të tillë, duhet të konsumoni disa ushqime që ju bëjnë të keni flokë të shëndetshëm. Karrota dhe çdo ushqi...