Dhimbjet e kurrizit, rastet kur duhet të shqetësoheni

Dhimbja e kurrizit është një nga problemet shëndetësore që prek shumë njerëz. Ekspertët kanë zbuluar disa simptoma serioze ndaj të cilave duhet kushtuar kujdes. Simptomat e dhimbjes së kurrizit, për ...

Çfarë i shkakton nervozizmi trupit?

Sipas ekspertëve, nervozizmi  është një përgjigje e natyrshme ndaj “kërcënimeve” të pranishme e të papritura. Kur jemi nervozë, trupi liron adrenalinë dhe çon deri në rritje të rrahjeve të zemrës dhe...

Rastet kur nuk këshillohet të hani hurma

Hurmat janë frut i stinës dhe pëlqehen shumë, por gjithsesi kanë kufizime në konsumim. Disa prej tyre po i rendisim më poshtë: Mos konsumoni hurma me stomakun bosh Kur jemi të uritur stomaku sekreton...

Zakoni i mirë i mëngjesit: Pini ujë të ngrohtë esëll

Ekspertët e  shëndetit dhe lëkurës bien dakord se konsumimi i ujit është i rëndësishëm për të mbajtur trupin të pastër nga toksinat dhe për të qenë të hidratuar. Nisja e ditës me një gotë ujë është z...

Dielli, ilaçi i mbipeshës dhe diabetit

Rrezet e diellit janë burim i mirë për një jetë të shëndetshme e plot rezistencë. Së fundmi, kërkimet kanë treguar se ekspozimi ndaj rrezeve ultraviolet ndihmon në uljen e peshës trupore dhe ngadalës...

Këto janë ushqimet që rregullojnë sheqerin në gjak

Uria mund të shkaktojë mpiksje dhe ulje të nivelit të sheqerit të në gjak te personat që vuajnë nga diabeti i tipit 2. Një ndër arsyet kryesore për të stabilizuar sheqerin në gjak është edhe ushqimi....

Faktorë që na bejnë të dukemi më të vjetër

Arsyet pse dukemi më të vjetër  janë të shumta. Më poshtë do të lexoni disa nga arsyet që e rrisin moshën. Takimet stresuese Prezantimet dhe takimet me njerëz të ndryshëm mund të të plakin. Orët e gj...