Si t’i ndihmojmë fëmijët autikë?

Mjekët britanikë kanë gjetur metodën e parë më efikase për trajtimin e autizmit, me anë të së cilës fëmijët kanë shfaqur përmirësime të jashtëzakonshme. Deri tani nuk ka pasur asnjë trajtim të provua...

Shkenca: Brokoli “mjeku” që shëron disa sëmundje

  Konsumimi i brokolit mund të ulë rrezikun tuaj nga sëmundjet e zemrës, diabetit të tipit 2 dhe disa llojeve të kancerit, sugjerojnë shkencëtarët. Flavanoidet e gjetura në këtë “super-ushqim”, ...

Spinaqi, fituesi i çdo gare ushqimore

  Spinaqi fiton çmimin e parë në çdo garë ushqimore për shkak të vlerave ushqyese që ka. Spinaqi përmban shumë vitamina dhe minerale .Që të jetë sa më i fortë, trupi ynë ka nevojë për ushqime të...

Fëmijë obezë…nëna mbani përgjegjësi

Nëse kemi një fëmijë të shëndoshë, kërkojeni përgjegjësinë tek vetja. Një tjetër përgjegjësi bie mbi prindërit e veçanërisht mbi nënat. Fakti që të dy prindërit punojnë, është i lidhur ngushtësisht m...

Ke lindur në vjeshtë? Urime, do sëmuresh më pak

  Lajm i mirë për të lindurit në stunën e vjeshtës . Sipas një studimi të kryer nga studiuesit e universiteteve të Londrës, bebet e lindura në vjeshtë kanë më pak mundësi të zhvillojnë sëmundje ...

Patate e gjelbër? Jo, mund të helmoheni

A mund t’i konsumojmë patatet me ngjyrë të gjelbër ? Nëse i keni ngrënë, tani e tutje mos i hani më, pasi ato mund te rezultojnë helmuese në disa raste. Solanina është një helm glicoalkaloid që...

Hidet, fruti i vogël i vjeshtës me veti shumë

Hidet janë një nga frutet e mirë, me prejardhje nga Azia dhe ndër më të pasurit me lëndët ushqyese. Ky frut i vogël përmban disa vlera që kanë ndikim në funksionimin e mirë të organizmit. Ja disa pre...