6 gjëra që nuk i dinit se mund t’i bënit në Shqipërinë turistike

valbone_-blackcharliepho

Rough Guides është blog britanik udhëtimesh nëpër destinacione turistike nëpër botë dhe këtë herë është ndalur në Shqipëri, ku ka veçuar disa gjëra që një turist mund të bëjë në aventurën e tij në vendin tonë.

“Vendi ende vuan nga jehona e kaluar komuniste: pak njerëz udhëtuan jashtë Shqipërisë apo brenda saj për dekada të tëra, gjatë sundimit diktatorial të Enver Hoxhës, duke bërë që Shqipëria të mbetej e panjohur dhe e pazhvilluar.
Tani ky vend po vizitohet nga turistë të shumtë që çdo ditë e më po zgjedhin Shqipërinë në vend do të zgjedhin për ishujt e famshëm e të bukur të Greqisë, fshatrat e mrekullueshëm të Italisë apo një romancë në Kroaci. Por, numri i ulët i vizitorëve në Shqipëri nuk janë reflektim i asaj se çfarë ofron ajo për udhëtarët. Këtu janë disa gjëra që ju ndoshta nuk e di që mund të bëni në Shqipëri”, e nis rrëfimin Lottie Gross.

1.Keni një plazh të tërë për veten tuaj

Mendoni për Shqipërisë dhe ju ndoshta nuk mendoni për plazh, por ju duhet. Vendi ka rreth 476 km bregdet që laget nga deti i ngrohtë i Mesdheut. Ka qytete turistike të gjallë si Durrës në veri dhe Saranda në jug. Është pjesë pothuajse e paprekur.
Të marrësh me qira një makinë dhe të udhëtosh përgjatë rrugës bregdetare nga Durrësi në Sarandë, të ndalosh në ndonjë nga fshatrat e thella ku mund të peshkosh përgjatë rrugës me siguri do të gjeni plazhe të papopullura, të tërin për vete.

2.Mund të hani ushqim deti të shkëlqyer

Kuzhina shqiptare ka një shumëllojshmëri ndikimesh si ato osmane, greke, italiane … Por kjo është oqean që i jep vendit disa nga enët e tij më të mirë. Të gjitha së bashku këtë bregdetit të mrekullueshëm ju do të gjeni peshk dhe ushqim deti të freskëta.

Për një antidot i përsosur në kuzhinë mishi më tej në brendësi, provoni një makarona butak ose pilaf me lëng pule, ose kanë kapur të ditës pjekur në skarë me kudo dip bardhë djathë Shqipëria bën aq mirë.

3.Ecje nëpër fshat alpine

Në veriun e largët, i arritshëm vetëm me anije përgjatë liqenit të Komanit ose nëpërmjet autostradës që kalon nëpër Kosovë fqinje, lugina e Valbonës është piktura e përsosur e një shkretëtire. Për shkak të vendndodhjes së saj të largët, numri i vizitorëve është ende i ulët, por ata që vijnë shpërblehen në masë të madhe me pamje panoramike të maleve, kanoe dhe ecje në një nga vendet më biodiversitetin më të lartë.
Gjatë ecjeve mund të ndaloni në një nga stanet e luginës (kasolle bariu) për drekë në një familje lokale.
Ka mjaftueshëm kampe dhe disa shtëpi të drunjta e hotele përgjatë rrugës përmes luginës, por shumica ndalojnë në Hotel Rilindja, ku Alfredi dhe gruaja e tij amerikane, Catherine kanë shënjuar shtigjet për të orientuar vizitorët.

4.Hulumtoni bunkerët nëntokësore bërthamore

Shqipëria shpesh është përcaktuar nga çështje relativisht të kohëve të fundit me komunizmin: konkretisht sundimit të diktatorit komunist Enver Hoxha. Nga 1944-85 ai sundoi vendin me një dorë të rëndë dhe ishte përgjegjës për vdekjen e mijëra politikanë, akademikë dhe civilë të cilët u persekutuan si “armiq të popullit” për shkak të bindjeve të tyre politike.
Ndërkohë që Shqipëria po bën hapa përpara për tu shkëputur nga një ndër kohët më të vështira të saj, bunkerë të vegjël në të gjithë vendin do të shërbejë si një kujtesë nga e kaluara e errët.

Bunk’Art, në kryeqytetin Tiranë, një bunker bërthamor prej 106 dhomash është shndërruar në muze dhe galeri arti. Ndërtuar nga ushtria për të strehuar diktatorin dhe zyrtarë të rangut të lartë në rast të një sulmi, sot ka një ekspozitë të përhershme në periudhën komuniste dhe një teatër u shfaqen filma.
Një bunker i ngjashëm, por shumë më i frikshëm shtrihet nën qytetin piktoresk të Gjirokastrës, i paprekur për dekada të tëra, tani është vetëm një labirint dhomash me lagështirë të përshtatshme vetëm për ata më të guximshmit.

5.Të vizitosh një kala

Shëtitje nëpër Kalanë e Berat pasi të ketë rënë errësira dhe ju mund të gjeni veten duke menduar se po udhëtoni prapa në kohë. Gjatë ditës, qyteti i vjetër Beratit është një rrjet labirintesh i rrugicave me kalldrëm të cilat ngatërrojnë shumë turistë teksa janë në kërkim të kishës osmane nga ku mund të shkojnë të gjithë qytetin, duke përfituar një pamje të mrekullueshme.

Por gjatë natës, kur vizitorët tërhiqen në hotelet e tyre, ky qytet i shekullit të katërmbëdhjetë, bie në qetësi, duke lënë pas në strukturat e vjetra të kalasë ata pak banorë që kanë zgjedhur të jetojnë ende atje.

6.Të blesh gjera antike

Vetëm pak km larg kryeqytetit, shtrihet qyteti i Krujës, që shërbeu si fortesa e heroit kombëtar shqiptar Skënderbeut gjatë rezistencës së tij kundër osmanëve në shekullin e pesëmbëdhjetë. Sot, kjo kala e vjetër është shndërruar në një muze, ndërsa teksa ngjitesh drejt tij, ti mund të blesh gjëra antike, suvenire në pazarin e vjetër.

Burimi: Agjensia Telegrafike Shqiptare

Pin It