Arsene Wenger, 20 vite trajner i Arsenalit

LONDON, ENGLAND - OCTOBER 26: Arsene Wenger, manager of Arsenal looks on during the Barclays Premier League match between Crystal Palace and Arsenal at Selhurst Park on October 26, 2013 in London, England. (Photo by Shaun Botterill/Getty Images)

Arsene Wenger sot bën 20 vite si trajner i skuadrës së Arsenalit. Data shënonte 28 shtator 1996 kur stoli i “Topccinjve” iu besua trajnerit frances Arsen Wenger.

Ai është trajneri më i suksesshëm në historinë e Arsenal F.C. në aspektin e trofeve te fituar dhe është trajneri qe i ka shërbyer më së gjati Arsenalit.

Wenger njihet për sistemin e veccantë të lojës së tij dhe ndërtimin e skuadrës tek elementët e rinj.

Arsenal ka fituar në drejtimin e Wenger 6 FA Cup, 3 Premier League por nuk ka arritur të triumfoi në Champions League.

Pin It