Arsyet se pse duhet të hani vezë të zier

hard-boiled-eggs

Vezët janë një ushqim i shëndetshëm të cilat këshillohen të jenë në menunë tuaj ditore . Ja disa nga përfitimet që sjell ajo:

Përmirëson nivelet e kolesterolit

Studimet tregojnë se vezët mund të përmirësojnë nivelet e kolesterolit të mirë. Një vezë mesatare përmban rreth 212 ml kolesterol, pra nëse konsumohet vetëm një në ditë nuk përbën rrezik në ngritjen e nivelit të kolesterolit të keq.

Rrit sistemin imunitar

Një vezë e zier në ditë mund t’ju ndihmojë në parandalimin e infeksioneve, viruseve e baktereve. Veza përmban  rreth 22% selen, lëndë e cila rrit sistemin imunitar dhe rregullon hormonet tiroide.

Ushqen trurin

Veza ka një lëndë ushqyese thelbësore të quajtur kolinë, gjë e cila e bën atë një nga ushqimet më të dobishme për trurin. Përmirëson shëndetin e kockave dhe dhëmbëve për shkak të vitaminës D.Gjithashtu përmirëson lëkurën dhe flokët, ju ndihmon të ndiheni të plotë dhe më energjik.

 

Pin It