“Çast Lamtumire”- Mitrush Kuteli

… Pra, bir, mos qaj: ky është ligji e qënies Të vijë rrotull dhe të kthehet rishtaz Përbrenda gjirit t’amës s’amëshuar Të mosqënies. Ku janë ata që patën qënë? Shkuan Atje ku qenë – lanë prapa tyre N...

Më dhuro më shumë momente dhe më pak gjëra

Zemra ushqehet nga emocione të pastra dhe origjinale, dhe jo nga gjëra materiale. Ajo mbushet me momente: në fakt, janë ato që japin lumturinë e vërtetë, detaje të thjeshta që mund të bëjnë të dalë d...

I buzëqeshim (vetëm) celularit

Nga Masimo Amaniti Psikanalist dhe Profesor në Universitetin “La Sapienza” Kur në të kaluarën hipnim në autobus ose në metro, ishte e zakonshme të shihnim pasagjerë të zhytur në leximin e një gazete,...

Ora nuk do të ndryshojë më

Ora nuk  do të ndryshojë sërish dy herë në vit dhe kjo do të nisë nga tetori i këtij viti. Bashkimi Evropian, përmes Komisioneres Evropiane për Transportin, Violeta Bulc ka njoftuar se ndryshimi i or...

Shtatë rregullat e lumturisë

1- Mos urre askënd, sado që ka gabuar në hakun tënd. 2- Kurrë mos u shqetëso, sado të mëdha janë rritur brengat. 3- Jeto me thjeshtësi, sado gradë të larta që mund të kesh arritur. 4- Prit vetem mire...

Parashikimi i motit, e martë, 17 shtator 2019

  Shërbimi Meteorologjik Ushtarak bën me dije se moti do të vijojë i kthjellët me vranësira të pakta dhe mesatare ne pjesën veriore dhe jugore. Era do të fryjë Verilindje-Veriperëndim 1-8 m/sek ...