Azia lindore “në hipotermi”, 100 të plagosur

i-ftohti-ne-poloni-c1200x600
Mediat tajvaneze raportojnë se pjesa dërrmuese e vdekjeve ishte pasojë e hipotermisë dhe problemeve kardiake. Si rrallë ndonjëherë, dëbora e rënë në Taipei zbardhi krejtësisht majat e maleve Jangming dhe Taiping.

Reshjet e dendura të dëborës detyruan autoritetet të mbyllnin aeroportin e ishullit korean të Jejut, mjaft të frekuentuar nga turistët, ku u anulluan të gjitha fluturimet. Dara e të ftohtit ka mbërthyer edhe hong Kongun, jugun e Kinës dhe Japoninë.

Më shumë se 600 fluturime të brendshme u anuluan në Japoni të djelën dhe paraditen e sotme. Të paktën 5 janë viktimat në këtë vend nga moti i keq e mbi 100 të plagosurit. Zhiva e termometrit është ulur ndjeshëm edhe në disa pjesë të azisë juglindore, përfshirë Vietnamin dhe Tajlandën.

Në Bangkokun që zor se sheh temperatura nën 20 gradë, një ditë më parë ato zbritën në 16 gradë Celsius, ndërsa 6 gradët e shënuara në Hanoi ishin më të ulëtat për këtë qytet në gati dy dekada.

Pin It