Basha në zonat e përmbytura, banorët ankohen për indiferencë nga ana e autoriteteve

vlcsnap-2016-01-07-18h48m55s0-640x340
Në Sukth, Katundin e Ri dhe në Fllakë, përmbytjet kanë prekur mbi 1200 familje dhe deri në drekë, kur këto zona i vizitoi Lulzim Basha, niveli i ujit ka arritur edhe në një metër e gjysmë.
Familjet që kanë mbetur pa u zhvendosur, për shkak se janë izoluar nga vërshimi i lumit, iu ankuan kreut të opozitës për indiferencë të autoriteteve shtetërore.
Banorët thonë se nuk e kanë përjetuar asnjëherë këtë situatë dhe se nuk janë përmbytur as kur ka patur reshje të dendura shiu me ditë të tëra.
Duke qenë se gjithçka ka ndodhur papritur rreth orës 3 të mëngjesit, banorët tregojnë se prurjet e vrullshme të ujit kanë marrë përpara bagëtitë.
Aty ku ishte Lulzim Basha është vënë re prania e ushtrisë dhe kreu i opozitës inkurajoi forcat ushtarake të japin çdo ndihmë për banorët.

Pin It