Dhurata më e mirë për fëmijët quhet KOHË

Dhurata më e mirë për fëmijët quhet Kohë. Nuk shitet në dyqanet e lodrave apo në internet. Nuk mund ta paketosh, por kur e marrin prej teje, sytë e tyre shkëlqejnë nga lumturia. Nuk mund të shihet, t...

Ju dhembin grykët? Gjyshet kanë disa receta për ju

Nëse ju ka rritur gjyshja, me siguri duhet t’ju kujtohet që sa herë ju sëmureshit ajo kishte një recetë të sajën që si për mrekulli ju shëronte. Jo vetëm që sëmundja largohej brenda pak ditësh, por t...

Uji i trëndafilit, lëngu që të fal rini

I përdorur mjaft në Indi dhe në vendet arabe si një ilaç bazë për rininë e lëkurës, për ritet fetare dhe në përgatitjen e ushqimeve, uji i trëndafilit është akoma aktual dhe i kërkuar për vetitë e ti...

Këto 8 ushqime ju forcojnë dhe rrisin kockat

Dy lëndë ushqyese janë të rëndësishme për forcimin e kockave: kalciumi dhe vitamina D. Kalciumi forcon strukturën e kockave dhe dhëmbëve, ndërsa vitamina D përmirëson absorbimin e kalciumit dhe rritj...

Një orë lutje bashkë me fëmijët tuaj

Brenda shtëpisë duhet të ketë edhe vend, edhe kohë të ve­çuar për falje e lutje. Po të ketë mundësi, namazet e pesë kohë­ve të falen në shtëpi ose, ndryshe, të merret fëmija për dore e të çohet në xh...

Studim: Një vezë në ditë ndikon në zgjatjen e trupit

Studiuesit thonë se tek foshnjat dhe fëmijët të cilët kanë probleme me zhvillimin, një vezë në ditë mund të ndikojë pozitivisht në zhvillimin dhe zgjatjen e trupit. 60 fëmijëve të moshës 6-9 mujash n...

Trupi i njeriut një mekanizëm perfekt që pak e njohim

Shumë funksione të trupit tonë nuk i dimë. Trupi i njeriut është ndër mekanizmat më të komplikuara. Më poshtë do të lexoni disa fakte interesante rreth trupit të njeriut. 1.Gjurmët e gjuhës janë abso...

Ky është mëngjesi që ju zgjat jetën

 Nga: Blerina Bombaj, dietologe Të konsumosh mëngjes do të thotë të ulësh rrezikun e shfaqjes së disa sëmundjeve, duke filluar nga diabeti i tipit 2 deri tek sëmundjet kardiake. Duke pasur nivele më ...