Moti, e mërkurë 16 janar 2019

Orët e para të ditës do të dominohen nga kthjellime dhe vranësira kalimtare në të gjithë vendin. Pasditja dhe nata sjellin shtim të vranësirave në të gjithë territorin e Shqipërisë, më të dukshme në ...

Moti, e mërkurë 31 tetor 2018

Orët e para të ditës nisin me kthjellime dhe vranësira në të gjithë territorin më të theksuara në ekstremin verior dhe veriperëndimor por pa rrezikuar shira. Ndërsa, gjatë pasdites pritet përmirësim ...

Parashikimi i motit, e premte 6 korrik 2018

Sipas MeteoAlb, pjesa e parë e ditës së premte paraqitet nën ndikimin e motit të kthjellët në të gjithë Shqipërinë. Sërish pasditja sjell vranësira kalimtare në ekstremin Verior dhe zonat Juglindore,...

Mbrëmje letrare, 2018 Viti i Kulturës Austri-Shqipëri

Lidhja e Shkrimtarëve dhe Krijuesve Shqiptarë në Austri “Aleksandër Moisiu” në bashkëpunim dhe me mbështetjen e Ambasadës së Vjenës organizoi “Mbrëmje të Letërsisë shqiptare në Diasporë”. Në fjalën e...

Metroja e Stokholmit e kthyer në një galeri arti

Metroja e Stokholmit është një nga galeritë më të gjata në botë me 90 nga 100 stacione që shfaqin vepra artistike me ngjyra të shumëllojshme. Linja e parë e metrosë në kryeqytetin suedez u krijua në ...

“Nga shpella në rrokaqiell”-Mario Vargas Llosa

“Nga shpella në rrokaqiell, nga huri në armët e shkatërrimit në masë, nga jeta tautologjike e tribusë në erën e globalizimit, trillimet e letërsisë i kanë shumëfishuar përvojat njerëzore, duke pengua...