Dafina, përfitimet e kësaj bime aromatike

 

Dafina është një bimë aromatike që nuk kërkon kujdes të veçantë për t’u rritur dhe përshtatur për çdo lloj klime.

Gjethet e saj mblidhen gjatë gjithë vitit dhe janë të pasura me përbërës aktivë dhe përfitime për trupin tonë. Përdorimet e saj kanë origjinën në antikitetin grek, ku mjekët e asaj kohe e përdorën atë për të trajtuar sëmundje të ndryshme përmes zierjeve.

Gjethet e saj të freskëta, në sajë të pranisë së lartë të Vitaminës C kanë vetitë antioksiduese, janë në gjendje të neutralizojnë formimin e radikalëve të lirë.

Këtu janë vlerat ushqyese të dafinës. Vlerat ushqyese që i referohen 100 gramëve të gjetheve janë si më poshtë:

– karbohidratet 75 g; – lipidet 8.36 g; – proteina 7.6 g;- fibra 26,3 g; – kalcium 834 mg; – fosfor 113 mg; – kaliumi 530 mg; – natriumi 23 mg; – 43 mg hekur; – zinku 3.7 mg.

Ju mund të përgatitni një çaj bimor duke vënë 3 ose 4 gjethe të freskëta në një enë me ujë të valë dhe duke i lënë ata të ziejnë për rreth 10 minuta.

Ju mund të pini deri në 3 çaj bimor në ditë preferohet pas ngrënies së vakteve, nëse dëshironi të ndihmoni tretjen, ose para se të shkoni në tavolinë, nëse dëshironi të stimuloni oreksin.

Pin It