Dibër/zgjedhjet,  PD kallëzon në prokurori zyrtarë të lartë

11-847x477

PD akuzon koalicionin e majte se nëpërmjet manipulimeve po përpiqet te cenoje votën e lire ne zgjedhjet për kryetarin e ri te bashkise Diber. Ketë te enjte partia me e madhe opozitare ne vend dorëzoi ne Prokurorinë  e Krimeve te Renda një Kallëzim penal për një grup zyrtaresh te cilin e quan një grup te strukturuar kriminal qe sipas PD blen vota dhe kanos votuesit dibrane për llogari te kandidatit Muharrem Rama. PD duke përmendur emra te përveçëm ku përfshihet shefi i Komisariatit te Policisë se Peshkopisë, kreu i Arsimit,drejtori I OSHEE-se për veriun PD sqaron sesi këta funksionare te larte ne Dibër kane nisur blerjen e votave dhe ushtrojnë presion ndaj votuesve. Sipas kësaj partie,prej mbi 10 ditësh ky grup I përbëre nga drejtues te administratës publike,te tatimeve,shefi I policisë e deri tek mjeku I KEMP-it  po ushtron presion tek votuesit ne Dibër duke aplikuar skemën kriminale te blerjes se votës. Partia Demokratike i kërkon Prokurorisë te nise menjëherë hetimet për te vene përpara përgjegjësisë këta kriminele te votës se lire te veshur me pushtet nga Edi Rama – thuhet ne deklaratën e PD.

Pin It