Ju bien flokët? Me këto 5 ushqime mund ta parandaloni

Rënia e flokëve është e pashmangshme, sidomos në stinën e vjeshtës.Për të parandaluar një gjë të tillë, duhet të konsumoni disa ushqime që ju bëjnë të keni flokë të shëndetshëm.

  1. Karrota dhe çdo ushqim që ka vitamina A pasi ndihmon për të forcuar skalpin e flokëve.
  2. Mish pule apo peshk dhe vezë sepse janë të pasura me vitamina B, e cila ndikon në hemoglobinën e flokëve.
  3. Perimet si specat apo fruta si portokalle, manaferra dhe pjepra se kanë vitamina C që ndihmon në prodhimin e kolagjenit.
  4. Ushqimet e detit pasi janë të pasura me zink dhe sjell riprodhimin e qelizave dhe rritjen e indeve duke bërë që floku juaj të jetë i gjallë dhe i shëndetshëm.
  5. Konsumimi i ujit pasi i ushqen qelizat duke bërë që flokët të mos bien pa u rritur siç duhet.

 

Pin It