Kafeja, aleate e mirë për kujtesën

largea_e0524c3e2280a4cc1ea85a60d8151da11424802451

Vetëm dy filxhanë kafe në ditë ulin rrezikun e zhvillimit të sëmundjes Dementia për 36 për qind.

Është e shijshme, e ngrohtë dhe u jep rritjen e energjisë së nevojshme, çdokujt i pëlqen një filxhan kafeje, shkruan DailyMail. Por tani shkencëtarët deklarojnë se pija e nxehtë është më shumë se vetëm një qerasje e kënaqshme, ajo mund të ndihmojë në parandalimin e zhvillimit të Dementia-së, sëmundje e cila krijohet nga dëmtimi i trurit dhe manifestohet me çrregullime memorie.

Gratë e moshës mbi 65 vjeçare të cilat konsumojnë kafeinë normale ishin 36 për qind më pak të rrezikuara në zhvillimin e sëmundjes Dementia.

 

Pin It