Kalendari historik: 12 Shkurt

12 Shkurti është dita e 43-të e vitit, deri në fund të tij janë edhe 322 ditë.

 

Ngjarje

1850 – Dorëshkrimi origjinal i fjalimit të lamtumirës së presidentit George Washington shitet për 2 mijë e 300 dollarë.

1855 – U themelua Michigan State University.

1912 – Perandori Xuantong i Manchu Dinastia Qing, Perandori i fundit i Kinës, u largua nga posti.

1919 – Me një ceremoni madhështore u bë varrimi i Ismail Qemalit. E gjithë popullsia e Vlorës ishte mbledhur në Skelë. Në orën 10 paradite trupi pa jetë i Ismal Qemalit, nga ndërtesa e Komandës së “Base Novale” u vendos mbi shtratin e topit. Që aty korteu i madh u nis drejt qytetit.

1924 – Calvin Coolidge u bë presidenti i parë amerikan i cili mbajti fjalim në radio.

1950 – Albert Einstein paralajmëron kundër bombës me hidrogjen.

1961 – BRSS lanson anijen kozmike Venera 1 kah planeti Venera.

1994 – Piktura “Scream”e Edvard Munch vidhet në Oslo.

Lindje

1809 – Charles Darwin, shkencëtar anglez (vdiq më 1882)

1809 – Abraham Lincoln, 16. kryetar së SHBA-së (vdiq më 1865)

1828 – George Meredith, letrar anglez

1892 – Theodor Plievier, letrar gjerman

Vdekje

1804 – Immanuel Kant, filozof gjerman (lindi më 1724)

1834 – Friedrich Schleiermacher, teolog dhe filozof gjerman

1878 – Alexander Duff, misionar skocez nëIndi

1905 – Papa Kristo Negovani, klerik patriot dhe shkrimtar shqiptar.

1989 – Thomas Bernhard, shkrimtar austriak

 

Pin It