Kalendari historik: 15 Tetor

15 Tetori është dita e 288-të e kalendarit gregorian (dita e 289 në vitin e brishtë) – kështu që deri në fund të vitit kanë mbetur edhe 77 ditë.

Ngjarje

1815 – Napoleon Bonaparta fillon mërgimin në ishullin Saint Helena në Oqeanin Atlantik.
1932 – Tata Airlines (më vonë u bë Air India) bëri fluturimin e parë.
1940 – U lëshua filmi satirik “The Great Dictator”, luajtur nga Charlie Chaplin.
1953 – Testi nuklear britanik Totem 1 u detonua në Emu Field, në Australinë Jugore.
1970 – Anwar Sadat u bë president i Egjiptit
1990 – Udhëheqësi i Bashkimit Sovjetik, Mikhail Gorbachev fitoi Çmimin Nobel për Paqe për angazhimin e tij në zbutjen e tensionit të Luftës së Ftohtë.
1992 – Në Rusi, Andrei Chikatilo dënohet për vrasje serike të 52 njerëzve.
2003 – Kina lëshon anijën kozmike Shenzhou 5, ky është misioni i parë hapsinor me njerëz.

Lindje

1844 – Friedrich Nietzsche, filozof gjerman
1888 – Dhimitër Berati, nënshkrues i Deklaratës së Pavarësisë së Shqipërisë (vdiq më 1970)
1920 – Mario Puzo, shkrimtar dhe skenarist amerikan
1944 – Sali Berisha, kryministër i Shqipërisë
1988- Mesut Özil, futbollist gjerman

Vdekje

  1. – Metush Krasniqi, atdhetar shqiptar
    1817. – Tadeush Koshqushko, hero nacional polak.

Festa dhe përvjetore

1944 Çlirimi i Vlorës

 

Pin It