Kalendari historik: 19 prill

1897 – Zhvillohet maratona e parë e Bostonit, frymëzuar che organizuar nga atletët amerikane të sapo kthyer nga Lojrat e para Olimpike modern në Athinë, 1896. Maratona ishte garë vetëm për meshkuj. Gratë nuk u lejuan të hyjnë në garën e Bostonit zyrtarisht deri në vitin 1972. Por Roberta “Bobbi Gibb” nuk mund të priste: Në vitin 1966 , ajo qëndroi e fshehur në shkurre pranë vijës së Nisjes, derisa gara filloi, duke u bërë femra e parë maratoniste. Në vitin 1967, Kathrine Switzer, u regjistrua në listen e pjesmarrësve me emrin ” KV Switzer “, pa treguar se ishte femër. Ndërsa, Nina Kuscsik u bë pjesëmarrësja e parë zyrtare femër në maratonën e Bostonit në vitin 1972, dhe fituesja e parë.

1975 – India lëshoi satelitin e parë, Aryabhata.

2013 – U arrit Marrëveshja e Parë lidhur me Parimet e Qeverisjes dhe Normalizimit të Marrëdhënieve në mes Kosovës dhe Serbisë.

Lindje

 • 1320 – Pedro I, mbret i Portugalisë (vdiq më 1367)
 • 1932 – Jayne Mansfield, aktore amerikane (vdiq më 1967)
 • 1968 – Ashley Judd, aktore amerikane
 • 1978 – James Franco, aktor amerikan
  1979 – Kate Hudson. aktore amerikane
  1987 – Maria Sharapova, teniste ruse
 • 1985 – Valon Behrami futbollist nga Mitrovicë luan për kombëtaren e Zvicrës

Vdekje

 • 1054 – Papa Leo IX (lindi më 1002)
 • 1632 – Zygmuny III Waza, mbret i Polonisë dhe Suedisë (lindi më 1566)
 • 1824 – George Gordon Byron, shrimtar anglez (lindi më 1788)
 • 1967 – Konrad Adenauer, politikan gjerman, kryeministër i Gjermanisë (lindi më 1876)
Pin It