Kalendari historik: 2 Tetor

2 Tetori është dita e 275-të e kalendarit gregorian (dita e 276-të në vitin e brishtë) – kështu që deri në fund të vitit kanë mbetur edhe 90 ditë.

Ngjarje

1535 – Jacques Cartier zbulon Montrealin, Quebec.
1935 – Italia pushton Abisininë (sot Etiopia).
1937 – Samuel R. Caldwell është njeriu i parë në ShBA që arrestohet nën akuzë të përdorimit të marihuanës.
1958 – Guinea pavarësohet nga Franca.
1968 – Demostrimi paqësor i studentëve në Mexico City përfundon në të quajturën Masakra në Tlatelolco.
1990 – Rrëmbehet aeroplani kinez Boeing 737-247 dhe gjatë uljes në Guangzhou ndeshet me dy aeroplanë të tjerë duke mbetur të vdekur 132 njerëz.
Lindje

1869 – Mahatma Gandhi, politikan indian
1951 – Shukri Kaçaniku – kinematograf shqiptar
1981 – Zlatan Ibrahimoviq- futbollist suedez me prejardhje boshnjake

Vdekje

1920 – Max Bruch, kompozitor gjerman
1927 – Svante August Arrhenius, kimist dhe fizikant suedez
1968 – Marcel Duchamp, pikor francez
1973 – Paavo Nurmi, atlet finlandez
1985 – Rock Hudson aktor amerikan
1999 – Muhammad Nasiruddin al-Albani
2009 – Dhori Qiriazi, shkrimtar shqiptar (l. 1933)

 

Festa dhe përvjetore

1958 – Pavarësia e Guinesë

Pin It