Kalendari historik: 20 korrik

20 Korriku është dita e 201-të- kështu që deri në fund të vitit kanë mbetur edhe 164 ditë.

Ngjarje

1807 – Shpikësit Nicephore Niepce iu dha një patentë nga Napoleoni për  motorin e parë në botë me djegie të brendshme pasi u provua me sukses në një anije në rrjedhën e sipërme të lumit Saone në Francë.

1903 – Kompania amerikane  Ford nxjerr në treg  makinën e saj të parë.

1936 – Në Zvicër u nënshkrua Konventa Montreux, e cila autorizoi Turqinë për të fortifikuar Dardanelet dhe Bosforin, por duke garantuar kalimin e lirë të anijeve të të gjitha vendeve në kohë paqeje.

1940 – Danimarka largohet nga Lidhja e Kombeve.

 

1969 – Programi Apollo: Apollo 11 kryen me sukses uljen e parë në Hënë; amerikanët Neil Armstrong dhe Buzz Aldrin bëhen njerëzit e parë që ecin në sipërfaqen e Hënës pothuajse 7 orë pas uljes së anijes.

1976 – Viking 1 zbret susksesshëm në Mars.

1985 – Gjuetarët e thesarit gjetën anijen spanjolle Nuestra Senora de Atocha, e cila ishte mbytur në brigjet e Key West, Florida, në vitin 1622 gjatë një stuhie. Anija përmbante monedha dhe shufra argjendi me vlerë mbi 400 milionë dollarë.

1990 – Një bombë e vendosur nga IRA shpërthen në Berzën Ndërkombëtare në Londër.

2001 – Bursa e Londrës bëhet publike.

Lindje

 • 1304 – Francesco Petrarca, shkrimtar italian
 • 1785 – Mahmud II, sulltan osman 1808 – 1839
 • 1847 – Max Liebermann, piktor dhe grafist gjerman
 • 1864 – Erik Axel Karlfeldt, shkrimtar suedez, nobelist
 • 1919 – Edmund Hillary, hulumtues i Zelandes së Re
 • 1928 – Pavel Kohout, letrar çeko-austriak
 • 1938 – Diana Rigg, aktore britaneze
 • 1938 – Natalie Wood, aktore amerikane
 • 1947 – Carlos Santana, kompozitor meksikan
 • 1979 – Miklos Feher, futbollist hungarez
 • 1980 – Gisele Bündchen, manekene braziliane

Vdekje

 • 1031 – Roberti II, mbret francez
 • 1937 – Guglielmo Marconi, fizicient italian
 • 1973 – Bruce Lee, aktor amerikan
 • 1997 – Arshi Pipa, shkrimtar dhe kritik letrar shqiptar (V. 1920)
 • 2006 – Benjamin Filipović, regjisor boshnjak
Pin It