Kalendari historik, 25 Shtator

25 Shtatori është dita e 268-të e kalendarit gregorian (dita e 269-t në vitin e brishtë) – kështu që deri në fund të vitit kanë mbetur edhe 97 ditë.

 Ngjarje

1513 – Vasco Núñez de Balboa arrin në oqeanin që më vonë do të njihet si Oqeani Paqësor.
1912 – U themelua Columbia University Graduate School of Journalism në New York City, New York.
1955 – U themeluan Forcat Ajrore Mbretërore të Jordanit.
1962 – Algjeria formalisht shpall pavarësinë, Ferhat Abbas zgjidhet president.

1976 – Themelohet rock grupi U2.
2005 – Formula 1 – piloti spanjoll Fernando Alonso bëhet FIA Kampioni më i ri Botëror në Formula Një.
2005 – U themelua Shoqëria Stomatologjike Shqiptare.
2006 – U dha priemiera e serialit televiz Heroes.

Lindje

1644 – Ole Rømer, astronom danez
1896 – Sandro Pertini, gazetar dhe politikan italian, Presidenti i 7-të i Italisë (V. 1990)
1897 – William Faulkner, shkrimtar amerikan, fitues i çmimit Nobel
1906 – Dmitri Shostakoviç, pianist dhe kompoziotor rus
1925 – Paul MacCready, inxhinier amerikan, themelues i kompanisë AeroVironment (V. 2007)
1925 – Silvana Pampanini, aktore dhe regjisore italiane
1929 – Barbara Walters, gazetare dhe personalitet televiziv amerikane
1932 – Adolfo Suárez, politikan dhe premier spanjoll
1944 – Michael Douglas, aktor dhe regjisor amerikan
1952 – Christopher Reeve, aktor amerikan, regjisor dhe aktivist i paralizës (v.2004)
1955 – Karl-Heinz Rummenigge, futbollist gjerman
1968 – Will Smith, aktor dhe reper amerikan
1969 – Catherine Zeta-Jones, aktore britanike

Vdekje

1506 – Filip i Kastili,mbret i Kastiles.
1970 – Erich Maria Remarque, letrar gjerman.

Pin It