Kalendari historik 4 maj

4 Maji është dita e 124-t e këtij viti, deri në fund të tij janë edhe 241 ditë.

Ngjarje

1814 – Perandori Napoleon I o Francës arrin në Portoferrario në ishullin e Elbas.1904 – SHBA-ja fillon punimet për hapjen e Kanalit të Panamasë1912 – Italia pushton ishullin e Rodit1932 – Në Atlanta (Georgia) SHBA, gangsteri Al Capone fillon të vuajë dënimin 15 vjet burg për evazion fiskal.

1953 – Ernest Heminguej fiton Çmimin Pulitzer për Plaku dhe Deti. Shkrimtari amerikan Ernest Hemingway përfundon librin Plaku dhe Deti dhe e cilëson atë si romanin më të mirë që ka shkruar ndonjëherë.

1959 – Mbahen të parat çmime “Grammy”

1979 – Margaret Thatcher bëhet gruaja e parë që emërohet kryeministre e Mbretërisë së Bashkuar.

 

Lindje

1008 – Mbreti Henry I i Frances

1870 – P. Pashk Bardhi OFM, klerik, mësues, përkthyes dhe folklorist shqiptar.

1879 – Leonid Mandelstam, fizikant rus

1928 – Hosni Mubarak, gjeneral egjyptian, politikan, bashkethemelues i lëvizjes së mosinkuadrimit (v. 2006)

1929 – Audrey Hepburn, aktore ameriakne (v. 1993)

1939 – Amos Oz, letrar izraelit

1944 – Monika Bleibtreu, aktore gjermane

1951 – Jackie Jackson, këgëtare amerikane

1980 – Naser Rafuna, aktor dhe humorist nga Kosova

1987 – Anjeza Shahini, këngëtare shqiptare

Vdekje

1980 – Josip Broz Tito, politikan jugosllav,

1986 – Branko Belan, regjisor filmi kroat

 

Festa dhe përvjetore

Dita botërore e smundjes së astmes

Dita botërore e zjarrfiksëve

Pin It