Kalendari historik: 4 Tetor

4 Tetori është dita e 277 e kalendarit gregorian (dita e 278 në vitin e brishtë) – kështu që deri në fund të vitit kanë mbetur edhe 88 ditë.

Ngjarje

 

1227 – Vritet kalifi al-Adil.

1940 – Takohen Adolf Hitler dhe Benito Mussolini në Kalimin Brenner.

1921 – Themelohet Kryqi i Kuq Shqiptar

1950 – Paraqitet për herë të parë Snoopy.

1958 – Themelohet Republika e Pestë e Francës.

1966 – Basutoland pavarësohet nga Britania e Madhedhe riemërohet Lesotho.

1985 – U themelua Free Software Foundation në Massachusetts, ShBA.

1988 – Jim Bakker paditet për mashtrim.

1992 – Aeroplani El Al Boeing 747-200F u rrëzua në një ndërtesë dy familjare në Amsterdam duke lënë të vdekur 43, duke përfshirë 38 njerëz në tokë.

 

1993 – Në Moskë tanket e demonstruesve bombarduan Shtëpinë e Bardhë të Rusisë ku gjendej parlamenti.

2001 – Rrëzohet aeroplani Tupolev TU-154 i kompanisë Sibir Airlines në Detin e Zi pasi ishte sulmuar nga një sulmues ukrainez me raketë S-200, 78 njerëz të vdekur.

2004 – SpaceShipOne fintoi ndaj Ansari X Prize për fluturime private.

 

Lindje

 

1819 – Francesco Crispi, arbëresh, kryeministër italian,

1822 – Rutherford B. Hayes, presidenti i 19-të i Shteteve të Bashkuara të Amerikës,

1892 – Engelbert Dollfuß, kancelari diktator austriak

1895 – Buster Keaton, aktor amerikan

1924 – Charlton Heston, aktor amerikan

1939 – Jackie Collins, letrare britanike

1941 – Anne Rice, letrare amerikane

1946 – Susan Sarandon, aktore amerikane

1949 – Armand Assante, aktor amerikan

1959 – Chris Lowe, këngetar bretanik

1963 – Charlotte Link, letrare gjermane

1970 – Olga Kusenkowa, atlete ruse

1975 – Kate Winslet, aktore britaneze

1976 – Alicia Silverstone,aktore amerikane

Vdekje

1226 – Shën Françesku i Asizit, shenjti mbrojtës i Italisë, i kafsheve, i tregëtarëve, i veprimtarisë katolike dhe i mjedisit

1669 – Rembrandt, piktor hollandez.

Festa dhe përvjetore

Dita botërore e mbrojtjes së kafshëve

Pin It