Këto janë ushqimet që rregullojnë sheqerin në gjak

Uria mund të shkaktojë mpiksje dhe ulje të nivelit të sheqerit të në gjak te personat që vuajnë nga diabeti i tipit 2. Një ndër arsyet kryesore për të stabilizuar sheqerin në gjak është edhe ushqimi. Ja ushqimet e duhura:

Perime të gjelbëra

Është koha për të zgjeruar horizontet tuaja kur hahet sallatë jeshile. Dietës mund t’ia shtoni spinaq.

Fistikë

Për shkak të përmbajtjes së proteinave dhe kombinimit të yndyrave, fistikat mund të ndihmojnë uljen e nivelit të kolesterolit tuaj, si dhe ndihmojnë në rrezikun e problemeve shëndetësore që lidhen me diabetin tuaj.

Pije me kalori të ulët

Përveç ujit të pijshëm i cili është gjithmonë një ide e mirë, duhet gjithashtu të konsideroni shtimin e disa frutave në pijen tuaj. Ujit ia shtoni disa feta limoni, ose kastravec. Gjithashtu mund të shtoni një shkop kanelle përpara se ta konsumoni.

 

Pin It