Kthjellët, por temperaturat vijojnë në minus, njihuni me parashikimin e motit për sot

Vlerat e larta barike do të diktojnë kthjellimetë gjithë në Shqipërin. Por mesdita dhe pasditja sjellin kalime vranësirash të lehta në vend, më të theksuara në zonat Verilindore.

Temperaturat e ajrit janë ulur në mëngjes por dhe në mesditë duke luhatur vlerat ditore nga -3 °C në zonat malore deri në 14 °C në bregdet.

 Era do fryjë e lehtë me shpejtësi deri 30 km/h nga drejtimi Verior duke gjeneruar brigjet detare dallgëzim 2 ballë.

Rajoni dhe Europa

Vendet e rajonit dhe gjithë Europa Jugore e Lindore mbeten me mot të kthjellët. Ndersa vranësira të dendura do të përfshijnë pjesën më të madhe të kontinentit duke sjellë reshje shiu. Po ashtu vranësira të dendura dhe reshje dëbore paraqitet Gadishulli Skandinav.

Pin It