Lajme

Njoftim i KMSH-së në lidhje me epideminë COVID-19

Të nderuar besimtarë dhe besimtare! Të gjithë jemi të vetëdijshëm për seriozitetin dhe përmasat mbarëbotërore që ka marrë epidemia e virusit COVID-19. Feja Islame i jep rëndësi të madhe shenjtërisë së jetës së njeriut dhe mbrojtjes së saj. Në rastet e shpërthimit të epidemive, Profeti Muhamed (a.s.) na urdhëron që: “Nëse ...
Read More

Kursi i këmbimit/ Leku vazhdon të forcohet përballë dollarit amerikan

Fillimjava në tregun e këmbimit valutor të vendit tonë paraqitet me tendencë të forcimit të monedhës vendase lek, në krahasim me dollarin amerikan, ndërsa euroja ruan pozita më të forta. Sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë, sot në mesditë 1 euro u këmbye me 122,86 lekë, me një rritje ...
Read More

KORE E JUGUT – Frenohet përhapja e COVID-19

Përhapja e koronavirusit vazhdon të frenohet në Korenë e Jugut, një nga vendet më të goditura nga COVID-19. Rastet e reja të regjistruara dje (e hënë) janë 131, nga 248 pardje (e diel), nga 367 të shtunën, nga 438 të premten dhe nga 518 të shtunën (7 mars). ”Totali i ...
Read More

ISHP: 5 mënyra për t’u mbrojtur nga koronavirusi i ri

Instituti i Shëndetit Publik ka publikuar disa këshilla që duhet të ndiqen për të mbrojtur familjen nga koronavirusi i ri. Pas evidentimit të rasteve me koronavirus në Shqipëri, Institucionet shtetërore kanë bërë thirrje qytetarëve që të bëjnë kujdes dhe të informoheni mbi masat e duhura për parandalim. Këshillat për parandalimin ...
Read More

Rreth koronavirusit

Nisur nga situata e krijuar po ndajme me ju disa Informacione te qarta, te thjeshta dhe te kuptueshme nga te gjithe qe pershkruajne saktesisht cfare eshte virusi, si kalon nga nje person tek tjetri dhe si mund te neutralizohet ne jeten e perditeshme. Ky informacion eshte pergatitur dhe shperndare nga ...
Read More

Koronavirusi, Shqipëria ndërpret fluturimet me 10 aeroporte në Itali

Kryeministri Edi Rama njoftoi në mbledhjen e jashtëzakonshme të qeverisë ndërprerjen e fluturimeve me “zonat e kuqe” prej koronavirusit në Shqipëri. Më pak se një orë nga fjala e kreut të ekzekutivit, Autoriteti Aviacionit Civil ka vënë në zbatim urdhrin e qeverisë. Në vijim të situatës së krijuar në Itali ...
Read More

2 të prekur nga koronavirusi/ Rama: Mbyllen shkollat 2 javë! Vetëkarantinim me detyrim

Në mbledhjen e sotme të qeverisë të thirrur për herë të parë për masat ndaj koronavirusit, janë prezantuar disa masa shtesë për parandalimin e tij, pas konfirmimit të dy rasteve të para në Shqipëri. Kreu i qeverisë Edi Rama deklaroi se do të mbyllen shkollat deri më datën 3 prill, do të anulohen fluturimet drejt ...
Read More

Masat kundër koronavirusit

Organizata Botërore e Shëndetësisë iu ka bërë thirrje të gjitha shteteve që të përgatiten për rastet e mundshme të koronavirusit që mund të arrijnë. Kjo thirrje është bërë pasi në Kinë janë konfirmuar afër 12 mijë pacientë me këtë sëmundje dhe rreth 260 viktima. “Shtetet duhet të përgatiten përimportimin e ...
Read More

Dita Botërore e Dëgjimit

MOS LEJO QË HUMBJA E DËGJIMIT TË TË KUFIZOJË! Ky është apeli që Instituti i Shëndetit Publik (ISHP) bën në Ditën Botërore të Dëgjimit. Humbja e dëgjimit është një çështje e rëndësishme shëndetësore me një ndikim të madh tek individi, familja dhe një barrë e rëndë me kosto të lartë ...
Read More

Parashikimi i motit, e premte 6 mars 2020

Moti sot parashikohet me vranësira mesatare dhe të dendura. Shërbimi Meteorologjik Ushtarak bën me dije se në orët e mesditës do të ketë reshje shiu me intensitet të ulët në ekstremet veriore dhe jugore. Në pasdite parashikohet që reshjet e shiut të prekin pjesën më të madhe të vendit dhe ...
Read More
Pin It