Lajme

Fëmija, individ i shoqërisë

Gjithçka në këtë botë është e përkohshme. Bashkë me kohën e të tjerat edhe ne lëvizim, ecim. Por, a e kemi të qartë se për ku dhe si është më e mira për ne ta kryejmë këtë ecje?! Një fëmijë ka shumë dëshira e ëndrra dhe mendon se sapo të ...
Read More

Dy viktima të tjera në orët e fundit, 13 pacientë në gjendje të rëndë, 2 në intubim

Koronavirusi prej thuajse tre javësh po merr jetë përditë, duke e rënduar situatën si asnjëherë më parë. Në 24 orët e fundit, një paciente 78 vjeçare nga Tirana, e transferuar nga një spital jopublik, ka ndërruar jetë në spitalin infektiv, me gjithë trajtimin intensiv në reanimacion. Gjithashtu ka ndërruar jetë ...
Read More

Parashikimi i motit, 29 qershor 2020

Sipas Shërbimit Meteorologjik Ushtarak, moti parashikohet i kthjellët dhe i nxehtë me vranësira mesatare kalimtare në relievet malore nga orët e mesditës deri ato të pasdites. Në këto orare, parashikohet shi i izoluar në relievet e larta malore në lindje të territorit. Era do të fryjë me drejtim juglindje-veriperëndim e ...
Read More

Si duhet të bëhet ngrirja e boronicave dhe manaferrave

Manaferrat dhe boronicat janë dy nga frutat e pyllit më të pasura në vlera, vitamina, antioksidantë dhe minerale. Antioksidantët janë të domosdoshëm për organizmin sepse luftojnë radikalet e lira të cilat jo vetëm që përshpejtojnë plakjen por edhe dëmtojnë sistemin imunitar. Frutat me ngjyrë të errët siç janë manaferrat dhe ...
Read More

51 viktima/ Në 24 orë humbin jetën dy pacientë me COVID, 77 raste të reja! MSH: 6% e mjekëve kanë kaluar koronavirusin

Shqipëria ka regjistruar sërish ditën e sotme një numër të lartë të të infektuarve, e ndërsa fatkeqësisht kanë ndërruar jetë 2 pacientë me COVID-19. Vdekje të papritura i cilëson Ministria e Shëndetësisë, pasi 76-vjeçari nga Tirana kishte pasur përmirësime pas 15 ditësh trajtim, e ndërsa viktima tjetër, 54-vjeçari ishte në ...
Read More

Zbuloni llojet më të mira të fiqve

Nga të gjithë produktet, fiqtë janë ato që ngjallin më shumë kujtime veçanërisht nga fëmijëria teksa shumë prej nesh kacavirreshin nëpër pemë për të mbledhur fiq. Por, ajo që nuk dinim e ndoshta shumë prej nesh nuk e dinë akoma, është se fiqtë janë një burim shumë i pasur me ...
Read More

Allahu na bëftë prej atyre që e dëshmojnë dhe e veprojnë të drejtën! Xhuma të begatë e lutje të pranuara!

Allahu na bëftë prej atyre që e dëshmojnë dhe e veprojnë të drejtën! Xhuma të begatë e lutje të pranuara! ...
Read More

Kalendari historik: 26 Shkurt

26 Shkurti është dita e 57 e vitit, deri në fund të tij janë edhe 308 ditë. 1815 – Napoleoni ikën nga Elba dhe me 1 mijë e 200 pasues fillon fushatën 100 ditëshe në përpjekje për të ri-ngritur perandorinë e tij. Kjo fushatë morri fund me disfatën në betejën  ...
Read More

Parashikimi i motit, e premte 26 qershor 2020

Shërbimi Meteorologjik Ushtarak bën me dije se moti do të nisë me diell e në mesditë me vranësira mesatare përgjatë maleve. Nga orët e mesditës deri ato të pasdites përgjatë zonave malore do të ketë reshje shiu të përkohshme. Era do të fryjë me drejtim juglindje-veriperëndim e lehtë e hera ...
Read More

Rritje e ndjeshme infektimesh në 24 orë, konfirmohen 78 raste pozitive me Covid-19

Nga 344 testime të kryera në 24 orët e fundit, janë konfirmuar 78 raste pozitive, një rritje e ndjeshme krahasuar me një ditë më parë kur pati 67 raste. Një pjesë e mirë e rasteve ditore lidhen me kontakte të rasteve të mëparshme pozitive, ndërkohë që vazhdon hetimi për raste ...
Read More
Pin It