Opozita Kosovare: “Protestat do të vazhdojnë vendi të shkojë në zgjedhje”

Images

Në një konferencë për media të mbajtur në sheshin e Prishtinës, kryetarët e tri subjekteve politike opozitare të shoqëruar edhe nga bashkëpartiakët e tyre, kërkuan edhe njëherë dorëheqjen e qeverisë dhe Kosova të përgatitet për zgjedhje të reja parlamentare. Ndërsa, deri në arritjen e këtij qëllimi protestat nuk do të ndalen.

“Qytetarët e Kosovës çuan dy mesazhe, e para: Kosova është aktive dhe nuk pranon të qeveriset nga një qeveri që e ka shkelë kushtetutën; dhe mesazhi i dytë që është për qeveritarët: Populli nuk pranon që kjo qeveri të vazhdojë, prandaj ata duhet të dorëhiqen dhe vendi të dalë sa më shpejtë nga kjo krizë politike, vendi të shkojë në zgjedhje dhe kështu të anulohen të dyja këto marrëveshje”, deklaroi kreu i Nismës për Kosovën, Fatmir Limaj.

Përfaqësuesit e opozitës nuk komentuan dhunën e ushtruar nga disa protestues mbi pronën publike dhe përplasjet me policinë. Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Visar Ymeri, theksoi se porosia e protestuesve të shtunën ishte largimi i qeverisë. Ndërsa, për Ramush Haradinajn, qeveria “Thaçi-Mustafa” i ka orët e numëruara.

Pin It