Parashikimi i motit, e enjte 12 tetor 2017

Vijon dominimi i kthjellimeve në territor deri pas mesditës kur vranësira kalimtare shfaqen në ekstremin Jugor dhe Verior të vendit.

Pjesa e dytë e ditës mbetet në të njëjtat kushte atmosferike deri vonë në mbrëmje kur vranësira kalimtare do të shfaqen në zonat veriore dhe Qendrore.

Sipas MeteoAlb, temperaturat e ajrit rriten lehtë në mëngjes por 2°C rritje sjell mesdita duke e ngjitur maksimumin në 27°C në zonat Shkodër, Lezhë, Durrës, Fier dhe Berat.

Era do të fryjë mesatare me shpejtësi 25 km/h nga drejtimi veriperëndimor ndërsa në det do të gjenerohet dallgëzim 1-2 ballë.