Parashikimi i motit, e enjte 30 mars 2017

Bregdeti dhe zonat e ulëta do të jenë nën dominimin e motit të kthjellët ndërsa zonat malore do të dominohen nga kthjellime dhe vranësira të shpeshta. Më të dukshme vranësirat paraqiten në zonat juglindore të Shqipërisë.

Parashikohet që pasditja duke përfshirë edhe natën të mbetet nën ndikimin e kushteve të qëndrueshme atmosferike duke bërë që moti i kthjellet të jetë i pranishëmnë të gjithë territorin e vendit.

Sipas MeteoAlb, për sa i përket situatës termike, temperaturat e ajrit do të pësojnë rritje në të dy vlerat ekstreme të ditës. Era do të fryjë mesatarisht me shpejtësi 28 km/h nga drejtimi verilindor duke bërë që në brigjet e Adriatikut dhe Jonit të gjenerohet dallgëzim 2 ballë.

Pin It