Receta e Ditës/ Fileto peshku e pjekur në tigan me gjalp e erëza

fileto peshku

Një tigan i nxehtë gize dhe pak gjalp i shkrirë mund të bëjnë mrekulli me një fileto të thjeshtë peshku. Koha e gatimit është e shkurtër dhe aroma e peshkut do largohet shpejt. Ndërkohë ju do të keni një darkë/drekë të lehtë peshku me shije të mirë të kores së pjekur, të lyer me arra dhe gjalp dhe me erëza sipër.

Ju mund të përdorni praktikisht çdo lloj filetoje peshku, me ose pa lëkurë, për aq kohë sa ajo nuk është shumë e trashë. Nëse gjalpi skuqet shumë shpejt, zvogëloni nxehtësinë dhe shtponi një arrë ose gjalpë të ftohtë për të parandaluar djegien ose shtrydhni një gjysmë limoni.

Përbërësit

4 fileto peshku

kripë

piper

vaj

gjalp

trumzë

majdanoz

Përgatitja

Filetot e peshkut lyejini me kripë dhe piper. Më pas në një tigan hidhni vaj dhe pasi të jetë nxehur mirë hidhni filetot dhe pak gjalp. Shtoni trumzën për shije dhe limon e arra sipas dëshirës. Skuqini filetot mirë duke i lejuar që të marrin shijen e gjalpit. Pastaj shërbejini me majdanoz të grirë përsipër.

Pin It