Recetë/Ëmbelsira pa miell dhe sheqer

 

Përbërës:

– 4 vezë
– 2 portokaj
– 200 kokrra arra, bademi, lajthie apo kokosi
– Gjysmë lugë e vogël sodë buke

Për sipër:

– 100 gramë çokollatë të zezë
– 200 ml ajkë neutrale për zierje

Përgatitja:

Futini portokajtee nee tretesireen e sodees peer gjysmë ore. Pastaj zini rreth gjysmë ore derisa të zbuten.

Bluajini mirë në blender, shtoni vezët dhe frutat arrore të cilat i keni bluar më parë dhe pak sodë buke.

Piqeni në 200 gradë rreth 20 minuta. Më pas zieni ajkën neutrale dhe në të shtoni çokollatën derisa të shkrihet.

Hidhjani sipër ëmbëlsirës së përgatitur dhe të ftohur. Ftoheni në frigorifer dhe servireni.

Ju bëftë mirë!

Pin It