Reshjet e ditëve të fundit, niveli i uijt Fierzws drejt kuotave maksimale 

 

download

 

Rritet ndjeshëm niveli i uijt në liqenin e Fierzës. Reshjet e ditëve të fundit kanë sjellë prurje të shumta në liqenin e Fierzës dhe për pasojë niveli i tij po shkon drejt kuotave maksimale. Autoritetet përkatëse bëjnë të ditur diferenca nga kuota maksimale ka mbetur 50 centimetra.

Mësohet se prurjet kanë kaluar më shumë 600 metër kub për sekondë ndërsa Fierza është në prodhim duke shkarkuar nga turbinat e hidrocentralit të sajë thuajse të njëjtën sasi.

Ndërkohë prorjet priten të rriten edhe më shumë pasi sipas parashikimeve meterologjike, e gjithë java do të karakterizohet nga reshje të vazhdueshme shiu.

Pin It