SHBA – Donald Trump zgjidhet president

160201150128-trump-clinton-split-portrait-exlarge-169

Associated Press , BBC dhe shumë media të tjera ndërkombëtare raportojnë se kandidati republikan Donald Trump arriti të fitojë të fitojë garën për në shtëpinë e bardhë duke fituar 276 delegatë.

Ai surprizoi gjithashtu duke fituar në shtete si Pensilvania dhe Viskonsinin që republikanët nuk fitonin që prej vitit 1988 dhe 1984.

Gjithashtu republikanët marrin kontrollin edhe të Senatit dhe të Kongresit në Amerikë.
Donald Trump do të marrë drejtimin e Shtëpisë së Bardhë më 20 janar të vitit 2017 pas votimit në Kongres.

Pin It