Surprizon Skënderbeu, lë pas Milanin

Fc-Lokomotiv-K.F-Skenderbeu-2-0-12

Instituti Ndërkombëtar i Historisë dhe Statistikave në Futboll (IFFHS), e ka renditur Skënderbeun në vendin e 108 për sa i përket klubeve për vitin që lamë pas.

Referuar këtyre të dhënave, Skënderbeu ka lënë pas ekipe si Milani në Serinë A (7 herë fitues i Ligës së Kampionëve), si dhe disa skuadra të tjera në kampionatet më të mëdha në Europë.

Vlerësimi është bërë për performancën e ekipeve nga 1 janari i vitit 2015 deri më 31 dhjetor të po këtij viti.

Sipas klubit korçar, ky klasifikim është “jashtëzakonisht pozitiv dhe përbën njëkohësisht një rekord për klubet shqiptare”.

Skënderbeu ka lënë në klasifikimin e 2015 të IFFHS skuadra me emër dhe buxhet disa herë më të madh, si Panathinaikos, West Ham, Everton, Torino apo Olimpik Lion. Një tjetër e dhënë që bën më të qartë arritjen e Skënderbeut në termat statistikorë është fakti se për 2014, skuadra korcare klasifikohej në vendin e 369 në botë, dhe në harkun kohor të 12 muajve ka arritur të ngjisë plot 261 shkallë në renditjen e IFFHS.

Ndërkaq, edhe skuadra e Kukësit, fal pjesëmarrjes në kupat evropiane ka lënë pas skuadrës befasuese të Ligës Premier, Leicester City, i cili renditet në pozitën e dytë të renditjes tabelore të ligës elitare angleze, përkatësisht pas Arsenalit.

RENDITJA:
1 FC Barcelona España/4. 379,00
2 Juventus FC, Torino Italia/4. 286,00
3 SSC Napoli Italia/4. 268,00
4 FC Bayern München Deutschland/4. 263,00
5 Paris Saint-Germain FC France/4. 257,00
6 Real Madrid CF España/4. 241,00
7 Club Independiente Santa Fe CD, Bogotá Colombia/3. 240,00
8 ACF Fiorentina, Firenze Italia/4. 236,00
9 CA River Plate, Buenos Aires Argentina/4. 234,50
10 VfL Wolfsburg Deutschland/4. 232,00
11 BV Borussia 09 Dortmund Deutschland/4. 228,00
12 Sevilla FC España/4. 226,00
13 CA Boca Juniors, Buenos Aires Argentina/4. 220,00
14 Arsenal FC, London England/4. 216,00
15 FC Basel 1893 Schweiz/3. 213,50
16 CF Tigres de la Universidad Autónoma de Nuevo León México/3. 213,00
17 SS Lazio, Roma Italia/4. 212,00
18 SC Internacional, Porto Alegre Brasil/4. 210,00
18 Athletic Club, Bilbao España/4. 210,00
20 AS Monaco FC France/4. 209,00
21 CS Emelec, Guayaquil Ecuador/3. 207,50
22 Club Brugge KV Belgique/3. 207,00
23 Club Atlético de Madrid España/4. 206,00
24 Celtic FC, Glasgow Scotland/3. 202,00
25 SC Corinthians Paulista, São Paulo Brasil/4. 198,00
26 GNK Dinamo Zagreb Hrvatska/3. 195,00
27 Villarreal CF España/4. 194,00
28 Club Guaraní, Asunción Paraguay/3. 193,50
29 Racing Club de Avellaneda Argentina/4. 192,00
30 FC Dynamo Kiiv Ukrayina/3. 189,00
31 FC Zenit St Petersburg Russia/3. 187,50
32 São Paulo FC Brasil/4. 182,00
32 FC Porto Portugal/3. 182,00
34 CA Huracán, Buenos Aires Argentina/4. 178,50
35 AS Saint-Étienne Loire France/4. 178,00
35 Étoile Sportive du Sahel Tunisia/3. 178,00
37 TSV Bayer 04 Leverkusen Deutschland/4. 177,00
38 AS Roma Italia/4. 175,00
39 Fenerbahçe SK, İstambul Türkiye/3. 174,50
40 Manchester United FC England/4. 174,00
41 AFC Ajax, Amsterdam Nederland/3. 173,50
42 Liverpool FC England/4. 172,00
43 Olympiacos FC, Pireás Ellás/3. 171,50
44 SK Rapid Wien Österreich/3. 171,00
45 Sporting Clube de Portugal, Lisboa Portugal/3. 169,00
45 FC Dnipro Dnipropetrovsk Ukrayina/3. 169,00
47 Club Libertad, Asunción Paraguay/3. 168,00
48 Al-Ahli, Jeddah Saudi Arabia/3. 166,00
49 Estudiantes de La Plata Argentina/4. 165,00
49 Chelsea FC, London England/4. 165,00
51 Cruzeiro EC, Belo Horizonte Brasil/4. 164,00
52 KP Legia Warszawa Polska/2. 162,50
52 FC Krasnodar Russia/3. 162,50
54 KAA Gent Belgique/3. 161,50
54 FC Shakhtar Donetsk Ukrayina/3. 161,50
56 Manchester City FC England/4. 160,00
57 FK Partizan Beograd Srbija/2. 159,00
58 Tottenham Hotspur FC, London England/4. 158,00
58 Rosenborg BK, Trondheim Norge/2. 158,00
60 Al-Hilal S FC, Ar-Riyāḍ Saudi Arabia/3. 156,00
61 AC Sparta Praha Ceská Republika/3. 153,00
62 Club Atlético Nacional SA, Medellín Colombia/3. 152,50
63 FC BATE Borisov Belarus/2. 152,00
64 APOEL FC, Nicosía Cypern/3. 149,50
65 FC Slovan Liberec Ceská Republika/3. 149,00
66 FC Astana Kazakhstan/2. 146,00
66 Club América, México México/3. 146,00
68 PAOK Thessaloníki FC Ellás/3. 145,50
69 RSC Anderlecht Belgique/3. 145,00
69 Clube Atlético Mineiro, Belo Horizonte Brasil/4. 145,00
71 FC Schalke 04, Gelsenkirchen Deutschland/4. 144,00
71 FC Girondins de Bordeaux France/4. 144,00
73 Guangzhou Evergrande FC China/2. 143,00
73 KKS Lech Poznań Polska/2. 143,00
75 HNK Hajduk Split Hrvatska/3. 142,50
75 PSV Eindhoven Nederland/3. 142,50
77 Qarabağ Ağdam FK, Bakı Azärbaycan/2. 142,00
77 Valencia CF España/4. 142,00
79 FC Viktoria Plzeň Ceská Republika/3. 141,50
80 Borussia VfL Mönchengladbach Deutschland/4. 140,00
80 FC Seoul Republic of Korea/3. 140,00
82 Galatasaray AŞ, İstanbul Türkiye/3. 139,50
83 SC FC Steaua Bucureşti România/3. 138,50
84 FC Internazionale Milano Italia/4. 138,00
84 PFC CSKA Moskva Russia/3. 138,00
86 Zamalek SC, al-Qāhirah Egypt/2. 137,50
86 SC Braga Portugal/3. 137,50
88 FC Salzburg Österreich/3. 136,00
89 AFC Astra Giurgiu, Ploieşti România/3. 135,50
90 USM Alger Algérie/2. 135,00
90 LDU de Quito Ecuador/3. 135,00
92 FC Sion Schweiz/3. 133,50
93 CA San Lorenzo de Almagro, Buenos Aires Argentina/4. 133,00
94 FC Kairat Almaty Kazakhstan/2. 132,50
95 CSD Colo Colo, Santiago Chile/3. 132,00
95 FC Midtjylland, Herning Danmark/2. 132,00
95 Beşiktaş JK, İstanbul Türkiye/3. 132,00
98 Al-Ahly SC, al-Qāhirah Egypt/2. 130,50
98 Jeonbuk Hyundai Motors FC, Jeonju Republic of Korea/3. 130,50
100 Molde FK Norge/2. 130,00
100 SL Benfica, Lisboa Portugal/3. 130,00
102 Gamba Osaka Nippon/2. 127,50
103 Santos FC Brasil/4. 126,00
103 Olympique de Marseille France/4. 126,00
103 HNK Rijeka Hrvatska/3. 126,00
106 AC Omonia Nicosía Cypern/3. 125,50
107 Club Sportivo Luqueño, Luque Paraguay/3. 124,50


108 KS Skënderbeu Korçe Shqiperia/2. 123,00


109 Al-Merreikh Omdurman Sudan/2. 120,50
109 Al Ahli FC Dubai UAE/2. 120,50
111 Club The Strongest, La Paz Bolivia/2. 120,00
111 MŠK Žilina Slovensko/2. 120,00
113 CA Independiente, Avellaneda Argentina/4. 119,50
113 CD Junior FC SA, Barranquilla Colombia/3. 119,50
115 Al-Hilal Omdurman Sudan/2. 118,50
115 Espérance Sportive Tunis Tunisia/3. 118,50
117 TP Mazembe, Lubumbashi Congo RD/2. 117,50
117 AZ Alkmaar Nederland/3. 117,50
117 FC Lokomotiv Moskva Russia/3. 117,50
120 Club Olimpia, Asunción Paraguay/3. 117,00
120 Suwon Samsung Bluewings FC Republic of Korea/3. 117,00
122 CA Lanús Argentina/4. 116,50
122 R Standard de Liège Belgique/3. 116,50
124 CA Rosario Central Argentina/4. 116,00
124 FK Qäbälä Azärbaycan/2. 116,00
124 CS Herediano, Heredia Costa Rica/2. 116,00
124 Torino FC Italia/4. 116,00
124 Seongnam Ilhwa Chunma Republic of Korea/3. 116,00
129 Grêmio FB Porto Alegrense, Porto Alegre Brasil/4. 114,00
129 Apollon Limassol FC Cypern/3. 114,00
129 Everton FC, Liverpool England/4. 114,00
132 Maccabi Tel Aviv FC Israel/2. 113,00
133 SE Palmeiras, São Paulo Brasil/4. 112,00
133 West Ham United FC, London England/4. 112,00
135 FC Dinamo Minsk Belarus/2. 111,00
135 Olympique Lyonnais, Lyon France/4. 111,00
137 Buriram United FC Thailand/2. 110,50
138 FC Rubin Kazan’ Russia/3. 109,50
138 Aberdeen FC Scotland/3. 109,50
140 FK Rabotnički, Skopje Makedonija/2. 109,00
141 Club Atlético Paranaense, Curitiba Brasil/4. 108,50
142 Al Kuwait SC Kuwait/2. 108,00
142 CF Os Belenenses, Lisboa Portugal/3. 108,00
142 ŠK Slovan Bratislava Slovensko/2. 108,00
142 CS Sfaxien Tunisia/3. 108,00
146 Panathinaikos FC, Athína Ellás/3. 107,00
146 Malmö FF Sverige/2. 107,00
148 PFC Beroe Stara Zagora Bulgaria/3. 106,50
148 Orlando Pirates FC South Africa/2. 106,50
150 Brøndby IF Danmark/2. 106,00
150 Club Cerro Porteño, Asunción Paraguay/3. 106,00
152 KB Darul Takzim FC, Johor Bahru Malaysia/2. 105,50
153 C Deportes Tolima SA, Ibagué Colombia/3. 104,00
153 Southampton FC England/4. 104,00


153 AC Milan, Milano Italia/4. 104,00


156 FK Jablonec Ceská Republika/3. 103,00
156 Sanfrecce Hiroshima Nippon/2. 103,00
158 FC København Danmark/2. 102,50
159 En Avant Guimgamp France/4. 102,00
160 Chapecoense AF, Chapecó Brasil/4. 101,50
160 SC Recife Brasil/4. 101,50
162 Al Ain FC UAE/2. 100,50
163 CD Palestino, Santiago Chile/3. 100,00
163 FC Augsburg Deutschland/4. 100,00
165 Invernes Caledonian Thistle FC Scotland/3. 99,50
166 Club Universitario San Francisco Xavier, Sucre Bolivia/2. 99,00
166 Kashiwa Reysol Nippon/2. 99,00
166 Odds BK, Skien Norge/2. 99,00
166 Crusaders FC, Belfast Northern Ireland/2. 99,00
166 FC Vaduz Liechtenstein/1. 99,00
171 Qadisia SC, Al Kuwait Kuwait/2. 98,50
172 CSD Independiente del Valle, Sangolquí Ecuador/3. 98,00
172 Deportivo Táchira FC, San Cristóbal Venezuela/2. 98,00
174 FK Željezničar Sarajevo Bosna i Hercegovina/2. 97,00
174 FK Trakai Lietuva/2. 97,00
174 IF Elfsborg Sverige/2. 97,00
177 RC Celta de Vigo España/4. 96,00
177 Lekhwiya SC, ad-Dōha Qatar/2. 96,00
179 RC Sporting du Pays de Charleroi Belgique/3. 95,50
180 DI Medellín SA Colombia/3. 95,00
181 PFC Cherno More Varna Bulgaria/3. 94,50
182 RCD Espanyol de Barcelona España/4. 94,00
182 Ferencvárosi TC, Budapest Magyarország/2. 94,00
182 Al-Sadd SC, ad-Dōha Qatar/2. 94,00
182 FK Vojvodina Novi Sad Srbija/2. 94,00
186 AEK Larnaca Cypern/3. 93,50
186 FC Zorya Luhansk Ukrayina/3. 93,50
188 PFC Levski Sofia Bulgaria/3. 93,00
188 HJK Helsinki Suomi/2. 93,00
188 Trabzonspor AŞ Türkiye/3. 93,00
188 Montevideo Wanderers FC Uruguay/2. 93,00
192 Warri Wolves FC Nigeria/2. 92,50
192 FC Pyunik, Yerevan Armenia/2. 92,00
192 İnter Bakı PİK Azärbaycan/2. 92,00
192 FC Thun Schweiz/3. 92,00


196 FK Kukësi Shqiperia/2. 91,00


197 FK Čukarički Stankom Srbija/2. 90,50
197 Fluminense FC, Rio de Janeiro Brasil/4. 90,00
197 Barcelona SC, Guayaquil Ecuador/3. 90,00


197 Leicester City FC England/4. 90,00


197 VMFD Žalgiris Vilnius Lietuva/2. 90,00
197 FC Groningen Nederland/3. 90,00
197 Nasaf Qarshi FK Uzbekistan/2. 90,00

 

 

Pin It