Ismail Kadare fiton çmimin e madh “Pak Kyongni”

Ismail Kadare do nderohet me çmimin “Pak Kyongni” për këtë vit, në një konkurs në Korenë e Jugut. Emri i tij u përzgjodh llimisht në 5 më të mirët dhe më pas, si më i miri. Fituesit i ako...

Ismail Kadare feston sot 83-vjetorin e lindjes

Ismail Kadare, poet e prozator dhe një nga përfaqësuesit më të shquar të letërsisë shqiptare feston sot 83-vjetorin e lindjes. Ai është një ndër personalitet qendrore të kulturës shqiptare të gjysmës...

Romani “Kukulla” i Kadaresë promovohet në Rumani

  Më 10 maj në qytetin e Iasi në Rumani do të promohohet romani “Kukulla” i shkrimtarit shqiptar Ismail Kadare, i përkthyer nga Marius Dobrescu. Pas suksesit të letërsisë shqipe në Sibiu do të v...

Ismail Kadare, kandidat për çmimin “Man Booker”

Ismail Kadare është sërish në listën e kandidatëve për çmimin e njohur Man Booker. The Guardian, ka bërë publike listën e 13 romaneve nga 11 gjuhë të ndryshme që janë kandidatë për çmimin e madh. “Li...