Të tjera arsye për të shijuar një kafe

Kafja është pija më e konsumuar në botë, pas ujit, si dhe një prej produkteve më shumë të studiuar nga shkenca. Për gjithë ata persona që janë skeptikë pse duhet të pinë kafe, gjeni këtu tri arsye. K...

Studimi i fundit: Kafja të zgjat jetën

  Për kafenë është folur shumë, kjo pije ka qënë objekt debati shumë herë. Kafeina, është shkaktarja për rritjen e presionit të gjakut, shtimit të rrezikut për atak kardiak tek të rinjtë, pagjum...

Mbani vesh, një tjetër ” mirësi” nga kafeja

Një studim i fundit amerikan nga Universiteti i California dhe ai i San Francisco, zbulon disa të mira që do u ngrohin zemrën kafedashësve. Në studim u përfshinë 1300 nxënës me moshë deri në 72 vjeç,...

Kafeja, aleate e mirë për kujtesën

Vetëm dy filxhanë kafe në ditë ulin rrezikun e zhvillimit të sëmundjes Dementia për 36 për qind. Është e shijshme, e ngrohtë dhe u jep rritjen e energjisë së nevojshme, çdokujt i pëlqen një filxhan k...