Tre ushqimet që nuk duhet t’i hani në punë

Kur jeni të ulur në tavolinën e punës mund ta gjeni veten duke ngrënë gjëra që ju bëjnë më shumë keq se mirë. Nutricionistja Susie Burrell thotë se femrat që hanë mesvakte në punë konsumojnë 100 mijë...

Gjethet e rrushit, ilaç i fuqishëm natyral

Gjethet e rrushit janë ndër ilaçet më të fuqishme natyrale.Në këto gjethe ka mjaft vitamina C, E, A, K dhe B6, si edhe niacinë, hekur, fibra, riboflavinë, folate, kalcium, magnez, bakër dhe mangan. N...

Vrapi, sporti gjatë të cilit digjen më shumë kalori

Sportet janë mënyra më e mirë për të bërë ushtrime dhe derisa djegia e kalorive nuk është vlera e vetme e ushtrimeve, numri i kalorive të harxhuara megjithatë tregon se sa po e ushtroni trupin tuaj. ...

Sallata Antidot, recetë kundra kalorive

  Sallata Antidot është një sallatë me vlera detoksifikuese. Nëse e keni tepruar me yndyrë, ëmbëlsira bëni mirë që të konsumoni këtë sallatë. Ja si përgatitet Përbërësit 2 kupa lakër të bardhë +...

Spinaqi, hekuri i blertë i stinës

Thënia e nënave se “spinaqi të bën të fortë se ka hekur”, nuk është e vetmja arsye për të cilën duhet t’i konsumojmë gjethet jeshile. Spinaqi është në dispozicion gjatë tërë viti, veçanarisht gjatë d...

Studimi: Digjni shumë kalori nëse hani mëngjesin

Mos dilni kurrë  nga shtëpia pa ngrënë vaktin e mëngjesit e aq me pak mos mendoni se kjo gje do t’ju ndihmojë të dobësoheni. Njerëzit që hanë mëngjes djegin më shumë kalori dhe kanë nivele më t...

Njihuni me pemën më të madhe në botë, Nangka

  Nangka është një lloj peme që kultivohet në viset tropikale dhe rriten në vendet e Azisë Jugore dhe Juglindore. Fruta e drurit nangka është pema më e madhe në botë, e cila mund të rritet deri ...

Samsung prezanton ‘rripin smart’

  Samsung ka prezantuar një produkt të ri të quajtur ‘rripi i zgjuar’ i cili nuk do të lejojë që të shëndosheni. Rripi funksionon njësoj si një ndjesor sporti që monitoron kaloritë e harxhuara, ...