Kosovë, kriza politike pengon zgjedhjen e presidentit

Opozita në Kosovë ka nisur një valë të re protestash kundër qeverisë. Zyrtarë dhe aktivistë të tre partive opozitare kanë paralajmëruar se përveç kërkesave për anulimin e dy marrëveshjeve, atë të bas...

Kosovë, zgjedhja e presidentit javën e ardhëshme

Koalicioni qeveritar në Kosovë ka vendosur që të procedojë javën e ardhshme në Kuvend me zgjedhjen e presidentit të ri, ku kryetari i PDK-së, Hashim Thaçi synon të marrë mbështetjen e nevojshme për k...

Kosovë, vazhdon seanca mes tymit dhe gazit lotsjellës

Kuvendi i Kosovës ka nisur sesionin pranveror me tym gazi lotsjellës, që hodhën sërish deputetët e opozitës. Ndryshe nga herët e tjera, kryeparlamentari Kadri Veseli e vazhdoi mes tymit seancën, duke...

Mustafa: “Luftojmë terrorizmin”

Kryeministri Isa Mustafa kërkoi gjatë një takimi me donatorë ndërkombëtarë që të ndihmojnë në zbatimin e strategjisë nacionale për parandalimin e ekstremizmit të dhunshëm dhe radikalizmit që çon në t...

Kosovë, PDK bën thirrje për dialog

Kryesia e Partisë Demokratike të Kosovës ka dënuar dhunën në protestat e opozitës dhe i bën thirrje gjithë spektrit politik për dialog brenda institucioneve. Nënkryetari i PDK-së, Memli Krasniqi tha ...