“Rrno për me gatue”, rijetësim i traditës

”Rrno për me gatue” ishte projekti për të cilën folëm në emisionin ‘Spektrum Jetësor’. “Rrno për me gatue” është një lëvizje gastronomike, për të cilën ka pasur di...

8 gabimet që bëjmë gjatë pastrimit të shtëpisë

Përdorimi i një lecke të vetme për çdo gjë Edhe nëse e spërkasim atë me ndonjë produkt për pastrim, e njëjta leckë e përdorur në vende të ndryshme të shtëpisë vetëm përhap mikrobet në çdo dhomë, seps...

Ja si bëhet lakrori, brumi i dashur për shqiptarët

500 gr miell 250 ml uje 10 gr kripe spinaq gjize gjalp Në fillim zini brumin, të mos jetë shumë i forte, as shumë i butë. Lëreni 50 min sa te zbutet. Më pas filloni të hapni 2 kulaçe dhe nga secili k...

Rregulla të thjeshta për një kuzhinë të rregullt

Sistemimi i sendeve në kuzhinë është i nevojshëm jo vetëm për një mjedis më të bukur e të rregullt, por edhe për të lehtësuar procesin e gatimit. “Stacionet” e kuzhinës:  Grupimi i objekteve në kuzhi...

VISARE SHQIPTARE – KUZHINA SHQIPTARE

Visare Shqiptare këtë javë solli në vëmendje të dëgjuesve një nga vlerat e traditës tonë, kuzhinën shqiptare. Kishim në studio shefin e kuzhinës së restorantit të Mullixhiut Bledar KOLA, ku na solli ...

Soda ka efekte mahnitëse, ja disa prej tyre

Soda e Bukës përveç përdorimit në kuzhinë, ka edhe përdorime të tjera të shumta. Më poshtë do të lexoni disa nga funksionet e saj. 1.Në kuzhinë Soda është një pastruese shumë efektive. Duke përdorur ...

Ëmbëlsira për sot është Ashurja

Si fillim, vendosim rrushin e thatë për rreth 15 minuta në një tas të vogël me ujë të ngrohtë në mënyrë që të zbutet. Lajmë mirë grurin dhe e ziejmë në zjarr të avashëm me rreth 2-2.5l ujë derisa të ...

Ëmbëlsojeni ditën tuaj me një tortë molle

  Më poshtë do të mësoni se si përgatitet një tortë me mollë. Përbërësit: 450 gr miell, 100 gr sheqer, sheqer pluhur për embëlsirat, 150 gr gjalpë i ftohtë i prerë në copëza 1 vezë 125 gr kos i ...