Pediatrit: Mjaltë dhe limon për shërimin e kollës

Prindërit i trajtojnë fëmijët që kanë kollë me shurup, në vend të trajtimit “tradicional” me mjaltë e limon, thonë doktorët për Daily Mirror.  Dr Oliver Bevington, pediatër, thotë se ilaçet e blera n...

Ky është mëngjesi që ju zgjat jetën

 Nga: Blerina Bombaj, dietologe Të konsumosh mëngjes do të thotë të ulësh rrezikun e shfaqjes së disa sëmundjeve, duke filluar nga diabeti i tipit 2 deri tek sëmundjet kardiake. Duke pasur nivele më ...

Kurrë mos i jepni mjaltë foshnjave nën 1 vjeç

Mjalti është një substancë natyrale e prodhuar nga bletët dhe konsumohet shumë nga njerëzit për arsye shëndetësore. Është shumë i dobishëm për të kururar shumë sëmundje të tilla si astmën, kollën, te...

Si të dalloni mjaltin e vërtetë nga ai artificial

Me ndihmën e këtyre 10 mënyrave mund të zbulojmë nëse mjalti është i  vërtetë ose jo. 1.Merrni pak mjaltë dhe fërkojeni atë në mes të gishtit tregues dhe gishtit të madh derisa të shpërbëhet. Mjalti ...

Pediatrit: Mjaltë dhe limon për shërimin e kollës

Prindërit i trajtojnë fëmijët që kanë kollë me shurup, në vend të trajtimit “tradicional” me mjaltë e limon, thonë doktorët për Daily Mirror.  Dr Oliver Bevington, pediatër, thotë se ilaçet e blera n...

Mjekët: Mjalti lufton problemet me kolitin

Sipas të dhënave mjekësore dhe rasteve që trajtojnë mjekët proktolog, kjo problematikë, po pëson rritje tek të rinjtë të cilët janë të prirur të konsumojnë vetëm ushqime të thata. Përpara se ti drejt...

Sallatë me rukola dhe mjaltë

Një sallatë me rukola dhe me mjaltë, mund të jetë shoqëruese shumë e mirë për vaktet tuaja. Përveç vlerave ushqyese, përgatijes së shpejtë, shija e tyre kombinohet më së miri. Përbërësit: Gjysmë filx...