Hani ngadalë, ndihmon në rënien në peshë

Një studim japonez i kohëve të fundit, i botuar në BMJ Open, zbulon se njerëzit që hanë ngadalë peshojnë më pak. Prandaj, ngadalësimi i shpejtësisë me të cilën konsumojmë ushqimin tonë, mund të ndihm...

Shtoni proteinat për të humbur në peshë!

Proteinat janë pjesë shumë e rëndësishme e organizmit, ndaj duhet patjetër t’i marrim në sasi të mjaftueshme. Trupi ka nevojë për proteina për ndërtimin dhe rigjenerimin e muskujve, flokëve dhe...

Tre erëzat që ju ndihmojnë të bini në peshë

Nëse dëshironi të dobësoheni, ekspertët kanë specifikuar 3 erëzat të cilat do t’iu ndihmojnë të humbisni në peshë. Shafrani Një studim ka treguar se konsumimi i rregullt i shafranit mund ta rregulloj...

Pesha e guralecëve…

Dy shokë të ngushtë, nisin një udhëtim nëpër botë. Të gjitha gjërat e nevojshme i kishin vendosur në çantat e tyre të shpinës dhe filluan të udhëtonin me ditë të tëra. Prej çantave të rënda, kur vint...

Pse shtojmë peshë brenda një kohe të shkurtër?

Për peshën optimale është e rëndësishme të kemi një raport të duhur të marrjes së ushqimit dhe konsumit të energjisë, por nëse bëjmë gjithçka si zakonisht atëherë arsyeja për fitime të papritura në p...

Të biesh në peshë në këtë vapë

Të shfrytëzosh verën për të rënë në peshë, për të luftuar lodhjen dhe për të qënë në formë pa u lodhur është e mundur. Ja disa strategji se si ta arrini këtë: Uji- Pija natyrale pa asnjë kalori që lu...

Sasia e ujit që duhet të marrim sipas peshës

  Uji është një prej elementëve kryesorë të trupit të njeriut. Ai parandalon shqetësime të ndryshme të organizmit si dhe ndihmon në eleminimin e toksinave, transporton lëndët ushqyese dhe oksigjenin ...

Studim: Kanella, erëza që ndihmon në uljen e peshës

Përveç aromës së këndshme, kanella, një prej erëzave më të përdorura në gatimin e ëmbëlsirave ka edhe aftësi për të djegur yndyrnat dhe mund të ndihmojë në uljen e peshës trupore. Ky është përfundimi...

8 këshilla të vlefshme sesi të kontrolloni peshën

  Nga Blerina Bombaj, dietologe Ushqimi është i nevojshëm e i dashur nga ne, por shpeshherë nuk dimë sesi të ushqehemi duke i shkaktuar vetes pasha të tepërta. Më vonë do të lexoni 8 këshilla të...