11 vjeçarja shqiptare mund 13 shahiste europiane

Shahistja 11-vjeçare Elisa Isufi ka arritur një rezultat pozivitiv në Europianin e të Rinjve që u zhvillua në Rumani. Ajo zhvilloi nje garë të pabarabartë moshe por të qendrueshme në cilësi me autori...

LIBRI DHE KULTURA – Shahu, Sporti i Mendjes

Në këtë takim në emisionin “Libri dhe kultura” kishim të ftuar kampionen e shahut, kampionen e Shqipërisë në shah, trajneren dhe arbitren ndërkombëtare Rozana Gjergji. U njohëm me histori...

Kalendari historik, 6 tetor

  1889 – U ekspozua kinoskopi nga Thomas Edison. Ai e kishte patentuar më 1887 këtë makineri të fotografive lëvizëse. Thomas Alva Edison (11 Shkurt 1847 – 18 Tetor 1931) ishte një shpikës amerik...