SHBA ndërmarrin sulme ajrore kundër Sirisë

Zyrtarët amerikanë thanë se SHBA goditën me 50 raketa tomahok objekte të qeverisë siriane si kundërpërgjigje ndaj sulmit me armë kimike në Siri që la dhjetra të vrarë dhe qindra të plagosur. Presiden...

Barbarizëm rus në Aleppo

Ambasadorja amerikane në OKB akuzoi Rusinë për barbarizëm, për bombardimin e qytetit sirian të Aleppos. Gjatë një mbledhjeje emergjente të Këshillit të Sigurimit, Samantha Power tha se Rusia ka gënjy...

Assad pranon marrëveshjen, armëpushim më 27 shkurt

Ministria e Jashtme e Sirisë ka thënë se presidenti sirian, Bashar al­Assad ka pranuar marrëveshjen për armëpushim, të ndërmjetësuar nga Shtetet e Bashkuara dhe Rusia, por ka paralajmëruar se regjimi...

Franca: Rusia të ndalojë bombardimet në Siri

Kryeministri francez, Manuel Valls i bëri thirrje Rusisë që të ndalojë sulmet ajrore ndaj civilëve në Siri si një hap thelbësor për të arritur paqen. “E respektoj Rusinë dhe interesat e Rusisë, por q...