Organet që preken nga mosfunksionimi i tiroides

Hormonet më të rëndësishme të organizmit prodhohen nga gjendra e tiroideve, e cila gjendet në pjesën e përparme të qafës. Ajo është përgjegjëse për mirëfunksionimin e trurit, zemrës, mëlçisë e të gji...

91 mln lekë për sistemin e adresave

Ministria e Punëve të Brendshme ka nisur procedurat për tenderin për regjistrimin e adresave në Shqipëri. Kjo ministri do të ndërtojë një faqe komunikimi mes Regjistrit Kombëtar të Gjendjes Civile dh...

Ky është avioni luftarak më i shtrenjtë në botë

Avioni më i shtrenjtë në botë, B-2 Spirit kushton gati 2.4 miliardë dollarë. Pas tij i dyti në radhë është F-22 Raptor dhe kushton 350 milionë dollarë.  B-2 Spirit u porosit nga ushtria amerikane në ...

Krijohen “smartphonët” për vetëm 4 dollarë

  Kompania indiane “Ringing Bells” ka zbuluar telefonin inteligjent më të lirë në botë me sistemin Android. Telefoni i quajtur “Frëdom 251″ kushton vetëm 4 dollarë. Me një çmim 251 rupi (leku ve...

Mbyllet Firefox OS për telefonat

  Mozilla njofton se e ka mbyllur zyrtarisht sistemin operativ Firefox për telefonat. Në një mesazh elektronik, Mozilla njoftoi se do të ndalojë zhvillimin e sistemit Firefox për telefonat intel...