Moto C, tani është më lirë të marrësh smartphone

Motorola Mobility nxorri në treg dy smartphone-t e saj të rinj, Moto G5 dhe Moto G5 Plus, por sigurisht që ka dhe të tjera deri në fund të vitit. Një i tillë që do të dalë së shpejti është Moto C, nj...

Samsung lançon Galaxy S8 dhe S8+

Samsung Electronics prezantoi Galaxy S8 dhe Galaxy S8+, telefonat inteligjentë që largojnë barrierat e smartphonëve tradicionalë me dizajnin e mrekullueshëm të hardware-it dhe varietet ofrimi shërbim...

Smartphone shkakton sëmundjen e syrit të tharë

Smartphone-i është kthyer në domosdoshmëri për jetën e përditshme. Por krahas dobive që ka, sjell edhe dëmtime të ndryshme, konkretisht tek sytë. Një raport i publikuar në “BMC Opthalmology” shkruan ...

iPhone 8 mund të karikohet me wireless

Smartphone-i i shumëpritur iPhone 8 mund të ketë një sistem ushqimi wireless, pa kabuj. Sipas faqes 9to5Mac, Apple tashmë është mes anëtarëve të konsorciumit Wireless Power dhe ky element do të forco...

Smartphone-t, shpërqëndruesit kryesor të fëmijëve

Statistikat e mashable.com thonë se 47% e prindërve amerikanë iu dhurojnë fëmijëve të tyre smartphone. Vetëm 20% e prindërve që kanë fëmijë nën 18 vjeç nuk ju kanë dhuruar fëmijëve asnjë mjet teknolo...

Rrezik nga smartphonet, ndryshojnë fizikun e njeriut

‘’O2 Mobile Life Report’’ thotë se një studim i ri ka gjetur se rreth 30% e përdoruesve të smartphonëve kanë vënë re ndryshime fizike në trupin e tyre për pak vjet. Një nga ndryshimet është në formën...

Një smartphone që kushton vetëm 4 dollarë

Kompania Ringing Bell ka nxjerr një smartfon 4-dollarësh për tregun indian. Duket e çuditshme, por lajmi është i vërtetë. Shitjet e celularit Freedom 251 do të nisin më 30 Qershor. Celulari i krijuar...