Tirana kampione pas 11 vitesh

Emanuel Egbo ka bërë mrekullinë këtë sezon me bardheblutë e kryeqytetit, të cilët falë edhe rezultatit të Vllaznisë, janë shpalluar kampionë të Kategorisë Superiore matematikisht. Ky trofe i cili rik...

Autobusët elektrikë në trafikun e qytetit

Trafiku i rënduar i Tiranës duket se e ka një zgjidhje, autobusët elektrikë! Smogu, trafiku, zhurmat janë disa nga elementët e shumtë që shoqërojnë çdo ditë qytetarët në rrugët e Tiranës. Pyetja që s...

Tirana para një shekulli…

Pamje të rralla të Tiranës së para një shekulli. Foto nga AQSH (Arkivi Qendror i Shtetit), siguruar nga studiuesi z. Gert Brojka.

Modernizohet transporti publik në Tiranë

Shumë shpejt në rrugët e kryeqytetit do të lëvizë flota e autobusëve elektrikë, qe do të ulë ndotjen pasi pasi Bashkia e Tiranës do të nxisë përdorimin e automjeteve elektrike. Lajmi u bë i ditur nga...

Tirana, 97 vite kryeqytet i Shqipërisë

Më 11 shkurt përkujtohet 88-vjetori i shpalljes së Tiranës kryeqytet i Shqipërisë. Në këtë datë vlerësohet historikisht ardhja e qeverisë shqiptare në Tiranë me në krye Sulejman bej Delvinën dhe prit...

Derbi Tirana-Partizani, shiten të gjitha biletat

Si rrallëherë në vitet e fundit dy klubet e kryeqytetit janë të përfshira në garën për titullin, me bardhelutë që nuk fitojnë një derbi prej 10 takimesh, e të kuqtë që vazhdojnë të jenë të etiketuar ...