Qytetet europiane me trafikun më të rënduar

Trafiku është  një problem global, i cili për fat jo të mirë është në rritje të vazhdueshme.  Qytete të ndryshme kanë ndërmarrë nisma për të zvogëluar trafikun, por zgjidhja përfundimtare është ende ...

Zgjidhja për trafiku i rënduar, transporti me dron

Një shoqëri dronesh për pasagjerë konfirmon se e ka gjetur zgjidhjen në lidhje me trafikun që sa vjen e bëhet më i rënduar, shkruan tgcom. Shoqëria Autonomous Flight ka objektiv të saj Y6S-n, një paj...

Makina elektrike që paloset si valixhe

Inxhinieri mekanik Elvis Cero ka krijuar një “makinë” elektrike që paloset si valixhe dhe mund të shërbejë si zgjidhje për rrugët e mbingarkuara me makina. Është një makinë që mund ta palosni dhe të ...

Shqipëria nën ujë, ja akset e bllokuara

Që prej ditës së djeshme vendi është nën ‘pushtetin’ e kushteve të vështira atmosferike, shoqëruar me shira të rrëmbyeshëm dhe ërëra të forta. Prej natës së mbrëmshme, në disa akse kryesore në vend k...

Rreziku i tmerrshën që na vjen nga ndotja e trafikut

Grimcat e Ultranit, si ato të emetuara nga veturat me naftë hyjnë në qarkullimin e gjakut dhe grumbullohen në arterie, sipas studimeve të reja. Studimi ndihmon për të shpjeguar përse ndotja në ajër r...

Samsung në ndihmë të shoferëve të pakujdesshëm

Samsung synon të godasë rreziqet e shpërqëndrimit të shkaktuar nga smartphone teksa jemi në timon apo me biçikletë. Kompania po teston në vendet e ulëta një aplikacion të quajtur In-Traffic Reply, që...