Bakteret, ‘mysafirët’ e trupit tonë

Mikrobet janë kudo, tek telefoni tek uji që pimë, janë tek duart tona para se t’i lajmë ato, por janë tek duart tona edhe pasi i lajmë ato. Miliona vite më parë në bëmë një “pakt” me mikrobet, duke i...

Studim: Kanella, erëza që ndihmon në uljen e peshës

Përveç aromës së këndshme, kanella, një prej erëzave më të përdorura në gatimin e ëmbëlsirave ka edhe aftësi për të djegur yndyrnat dhe mund të ndihmojë në uljen e peshës trupore. Ky është përfundimi...

Si ndikon nervozizmi në shëndet ?

Sipas ekspertëve, nervozizmi  është një përgjigje e natyrshme ndaj “kërcënimeve” të pranishme e të papritura. Kur jemi nervozë, trupi liron adrenalinë dhe çon deri në rritje të rrahjeve të zemrës dhe...

Njihuni me shenjat e heshtura të stresit

Dr. Megan Arroll, psikologe dhe autore e shumë librave, thotë se stresi prek në shumë mënyra si trurin ashtu edhe trupin tonë. Ai lë shenja të dukshme, si fizike ashtu edhe mendore. Ndër shkaktarët k...

Sa gjatë mund të jetojmë pa ujë?

Një njeri mund të jetojë më shumë se tre javë pa ushqim, ndërsa kur shkon puna te uji nuk mund të zgjasë kaq gjatë. Të paktën 60 % e trupit të të rriturve përbëhet nga uji, dhe çdo qelizë e gjallë në...

Si të ulni temperaturën pa përdorur ilaçe ?

  Stina e dimrit shoqërohet me viroza të shumta, duke shkaktuar kështu edhe temperaturë në trup. Do t’ju sjellim dy metoda sesi të ulni temperaturën trupore. Por nëse temperatura ju zgjat ...